W Pruszkowie odbywają się uroczystości upamiętniające likwidację lokalnego getta. Wydarzenie zaplanowane na 30 stycznia ma na celu oddanie hołdu ponad 1300 mieszkańcom miasta pochodzenia żydowskiego, którzy zostali prześladowani. Uroczystości odbędą się na placyku przy ul. Bolesława Prusa oraz Al. Wojska Polskiego o godzinie 19:00. W ramach cyklu „Pruszków Pamięta” zainicjowanego przez Prezydenta miasta, Pawła Makucha, umieszczona została tablica, która będzie nawiązywała do tragicznych wydarzeń z przeszłości.
W 1941 roku Pruszków stał się miejscem likwidacji getta, które utworzono z inicjatywy okupanta. W obrębie ulic Pęcickiej, Komorowskiej, Ceramicznej oraz Polnej osadzono Żydów, którzy wcześniej zostali pozbawieni swoich majątków. Niestety, warunki życia w getcie były dramatyczne, charakteryzowały się głodem, chorobami oraz biedą, co przyczyniło się do wysokiej śmiertelności wśród mieszkańców. Ostateczna likwidacja miała miejsce 30 stycznia 1941 roku, a przesiedleni mieszkańcy zostali przetransportowani do getta warszawskiego, a następnie do obozów zagłady.
W trakcie dzisiejszych obchodów uczestnicy spotkają się na placyku pomiędzy dwoma ulicami, gdzie w przeszłości stały ważne budynki, takie jak mykwa i bożnica. Tablica poświęcona pamięci żydowskich mieszkańców Pruszkowa na ul. Zakątnej 2 ma stać się symbolicznym miejscem, które przypomina o ich losie. Uroczystości organizowane w ramach cyklu „Pruszków Pamięta” są inicjatywą mającą na celu przybliżenie mieszkańcom historii ich miasta i upamiętnienie tragicznych wydarzeń z przeszłości, które nie mogą być zapomniane.
Źródło: Urząd Miasta Pruszków
Oceń: Pruszków Pamięta – Uroczystości z okazji 83. rocznicy likwidacji getta
Zobacz Także