Sport w przestrzeni malarskiej

ZAPROSZENIE

na wielkie wydarzenie do

Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie

wernisaż i inauguracja GALERII SALONU PRUSZKOWSKIEGO

31.01.2020 r. godz. 18.30

Sport w przestrzeni malarskiej – wystawa artystów malarzy Salonu Pruszkowskiego

 

„Sport to niezwykle ważny terapeuta, zdejmujący z człowieka męczące warstwy zwierzęcości i agresji. Wymyśliliśmy sposób na to, aby walczyć i zwyciężać, nie robiąc nikomu realnej krzywdy. Ten świat sztucznych zachowań i precyzyjnych reguł jest kopalnią symboli i świetnie nadaje się do analizowania tajnych zakamarków ludzkiej egzystencji” *

Nic więc  dziwnego, że sport pojawia się dość często w malarstwie, pokazując ścisły związek pomiędzy życiem i sztuką, kondycją ludzką a prezentacją piękna. Celem wystawy „Sport w przestrzeni malarskiej”  jest pokazanie odbiorcom jak ogromna jest dyscyplinarna różnorodność aktywności fizycznej i jak niejednolicie i wielopłaszczyznowo można ją przedstawić.

Artyści Salonu Pruszkowskiego w swoich pracach często odwołują się do skojarzeń, gestów, niedopowiedzeń, które w efekcie oddają to co najbardziej charakterystyczne dla danej dyscypliny sportu.  Wybranie Centrum Kultury i Sportu jako miejsca wystawy zwraca uwagę na rzeczywiste współistnienie tych dwóch dziedzin, które „uprawia” człowiek. I na podkreślenie tego faktu, właśnie w Centrum, podczas wernisażu zainauguruje swoją artystyczną działalność Galeria Salonu Pruszkowskiego.

*(autor wypowiedzi nieznany- Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie).

Wystawa jest zapowiedzią prestiżowych działań, jedynego ugrupowania twórczego, nie tylko w rejonie mazowieckim o 20 letniej historii i coraz ciekawszych  projektach.