Pruszków 12 na liście miast aut z najmniejszym przebiegiem

Wśród miast województwa mazowieckiego wysokie miejsce w rankingu zajął Pruszków. Pruszkowscy kierowcy deklarują średni przebieg swoich pojazdów na poziomie 176 tys. km. Od Warszawy, która jest liderem zestawienia, Pruszków dzieli różnica w przebiegu na poziomie niemal 18 tys. km.
Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Pruszków zajął na niej 12. miejsce. Pozostałe wyniki prezentują się następująco:

Pruszków wysoko w rankingu miast.
Kierowcy z Pruszkowa korzystają z aut, które średnio na liczniku mają 176 tys. km. W rezultacie to miasto znalazło się na wysokim, bo 12. miejscu rankingu. W województwie mazowieckim lepiej wypadła jedynie Warszawa, która jest liderem zestawienia (1. miejsce). Na dalszych pozycjach uplasowały się miasta takie, jak m.in. Legionowo (17. miejsce), Płock (56. miejsce) i Ostrołęka (58. miejsce).

Dla porównania, drugie i trzecie miejsce w zestawieniu miast zajęły Kraków i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 161 tys. i 166 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.

Mazowieckie na podium w zestawieniu.
Wysokie miejsce w rankingu zajęło również całe województwo mazowieckie. Średni przebieg pojazdów na poziomie 181 tys. km spowodował, że uplasowało się ono na 2. pozycji listy. Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. W śląskim i wielkopolskim ta wartość jest większa o 6 tys. km.
Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują z kolei kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.

Ile za OC w Pruszkowie?
W III kwartale bieżącego roku kierowcy z Pruszkowa płacili za OC średnio 744 zł. Średnia krajowa stawka wyniosła w tym okresie 678 zł, a średnia wojewódzka 735 zł. W województwie mazowieckim najmniej na zakup obowiązkowego ubezpieczenia musieli przeznaczyć kierowcy z Płocka i Siedlec (629 zł), a najwięcej zmotoryzowani mieszkańcy Warszawy (829 zł).

– Kalkulując cenę ubezpieczenia OC, towarzystwa biorą pod uwagę wiele czynników, m.in. liczbę pojazdów, sieć dróg oraz statystyki wypadkowe. Wysokie ceny ubezpieczeń OC w Pruszkowie nie powinny specjalnie dziwić. Drogi w tym mieście codziennie są przemierzane przez tysiące samochodów, a to z kolei oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.
Lista powstała w ramach raportu RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna pod adresem:
https://rankomat.pl/files/ranking-oc-iii-kwartal-2020.pdf
Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

Specjalista ds. PR Rankomat.pl