W Noc Muzeów o Dworze Reicherów w Ożarowie Mazowieckim

Dworek znajdujący się w niedalekiej okolicy ul. Poznańskiej, konkretnie przy ulicy Poniatowskiego zbudowany został w XIXw. dla rodziny Deskurów, ówczesnych właścicieli folwarku Ożarów. Na własność następnej rodziny – Kronenbergów przeszedł w 1879r. wraz z ziemskim majątkiem, natomiast w 1912r. został sprzedany rodzinie Reicherów którzy pozostali w jego posiadaniu do 1969r. (od ich nazwiska wziął się drugi człon nazwy dworka). Podczas II wojny światowej właściciele dworku, jako członkowie Armii Krajowej udostępnili go w celach magazynowania tajnej radiostacji oraz broni za co Henryk Reicher został zamordowany 3/4 lipca 1944r. Podczas Powstania Warszawskiego zainstalował się tutaj także sztab dowodzącego tłumieniem Warszawiaków SS-Obergruppenführera Bacha-Zelewskiego. W tym też miejscu prowadzone były negocjacje w celu zakończenia powstania w dniu 3 października 1944r które to wydarzenie upamiętnione zostało pamiątkową tablicą znajdującą się przed ogrodzeniem otaczającym posesję.
Przed wojną dworek ten słynął w towarzystwie jako centrum życia kulturalnego i politycznego. W nim też kręcone były filmy fabularne (m.in. Trędowatą w 1936r.), tutaj też bywał Tuwim, Staff, Słonimski, Wierzyński, ściany natomiast ozdobione były płótnami najwybitniejszych malarzy polskich które obecnie znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Z punktu widzenia architektonicznego jest to parterowy, klasycystyczny budynek który w przeszłości otoczony był pięknym parkiem krajobrazowym.

Za stroną: http://zabytki-ozarow.blogspot.com/p/ozarow-maz.html