Berliński zespół Arcon Trio

Koncert muzyki klasycznej

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie. Pl. Jana Pawła II 2 – Zaprasza: 

Start: godz. 18.00.

Podczas pierwszego koncertu w sezonie 2019/2020 zobaczymy i usłyszymy po raz pierwszy w Polsce berliński zespół Arcon Trio. Po koncercie odbędzie się wernisaż prac Moniki Wanyura-Kurosad.
W programie, obok zachwycających wczesnych opusów Ludwiga van Beethovena, znajdą się kompozycje twórców współczesnych, które w swojej fakturze stanowią kontrast do klasycznej formy tria fortepianowego. Utwór Holmera Beckera Toccata powstał w 2018 roku i będzie miał swoją światową premierę 19 października 2019 podczas koncertu w Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Stefana Woydy w Pruszkowie.
Urodzony w 1955 roku w Fürth we Frankonii Holmer Becker jest kompozytorem wszechstronnym. Lista jego dzieł obejmuje muzykę instrumentalną, wokalną, symfoniczną oraz kameralną. Jego utwory zamawiane są zarówno przez koncertujących muzyków, jak też instytucje muzyczne i festiwale, m.in. EUROPAMUSICALE Musica Sacra czy KlangKonzepteEnsemble. Jest laureatem nagrody kompozytorskiej Theaterverein Fürth.

PROGRAM:
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Trio fortepianowe c-moll op. 1 nr 3
Allegro con brio
Andante cantabile con variazioni
Minuetto. Quasi allegro
Finale. Prestissimo
LOWELL LIEBERMANN
II.Trio fortepianowe op. 77 (2001)
Molto ritmico
Adagio – Più mosso
Allegro

p r z e r w a

Prawykonanie
HOLMER BECKER
Toccata na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2018)
Allegro ma non troppo – Vivo
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Trio fortepianowe Es-dur, op. 1 nr 1
Allegro
Adagio cantabile
Scherzo. Allegro assai
Finale. Presto

Bilety do nabycia w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie. Pl. Jana Pawła II 2. Cena – 30 zł.

Po koncercie, o godz. 19.30 odbędzie się wernisaż prac Moniki Wanyura-Kurosad.

O zespole: Wiosną 2012 r. Julius Asal założył Arcon Trio wraz z braćmi Janisem i Davidem Marquardami. W następnym roku zespół zadebiutował bardzo wysoko ocenionym przez krytyków programem, na który złożyły się dzieła Beethovena, Schumanna, Rachmaninowa i Szostakowicza. Od tego czasu formacja opracowała ambitne programy, wykonując m.in. wszystkie tria Johannesa Brahmsa.
Trzej młodzi artyści zwracają szczególną uwagę na literaturę muzyki kameralnej XX i XXI w. Oprócz repertuaru klasycznego, takiego jak utwory Szostakowicza czy Coplanda, odkrywają nowe obszary, np. trio fortepianowe Raffaele Bellafronte Solaessenza, którego niemiecką premierę Arcon Trio wykonało w sali Ensemble Modern. Muzycy z powodzeniem występowali na prestiżowych festiwalach (m.in. Rheingau Musik Festi-val, Michelstadter Musiknacht, Museums Salon Frankfurt, Kultursommer Sudhessen), a ostatnio przyciągnęli międzynarodową uwagę, zdobywając II nagrodę i dwie nagrody specjalne w prestiżowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Portschach w Austrii. Wcześniej trio zaprezentowało się jako najmłodszy zespół uczestniczący w Chamber Music Prize of Polytechnic Society, gdzie otrzymało nagrodę specjalną. Artystycznie istotne dla Arcon Trio były spotkanie i intensywna współpraca z renomowanym Quartet Faure. Od kwietnia 2017 r. trio jest prowadzone przez Thomasa Hoppe, pianistę Atos Trio. Kolejne impulsy zespołowi nadali tacy muzycy, jak Angelika Merkle, Dimiter Ivanov, Jan Ickert, Eldar Nebolsin i Ulf Wallin. W 2019 r. formacja zadebiutowała w wiedeńskim Musikverein. Koncert w pruszkowskim Muzeum jest natomiast debiutem zespołu w Polsce.
O Monice Wanyura-Kurosad:
Absolwentka Wydziału Grafiki w Katowicach oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w 1996 r.). Pracuje na Wydziale Malarstwa, w Katedrze Scenografii ASP w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, scenografią, instalacją i sztuką książki. Jej twórczość inspirowana jest poezją, zagadnieniami egzystencjalnymi – takimi jak pamięć i czas – oraz doświadczeniem metaforycznej podroży przez życie. Swoje prace prezentowała m.in. w Belgii, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Polsce i Rumunii. Jako scenograf zrealizowała spektakle Teatru Telewizji TVP, filmy dokumentalne i przedstawienia teatralne. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.