Kadr z filmu Czas wielkiej próby reż. Wandy Rollny z 1993 r.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego został wprowadzony do kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego w Polsce w 2002 r. pod datą 29 kwietnia. Główne uroczystości odbywają się w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Inicjatorem był kardynał Ignacy Jeż, jeden z cudownie ocalałych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau.

 

W dniu 29 kwietnia 2019 r w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie 

w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18:00.

 

Po mszy św. o godz. 19:15 odbędzie się specjalna projekcja filmu dokumentalnego „Czas wielkiej próby” w reż. Wandy Rollny z 1993 r.

Jest to pierwszy film dotyczący martyrologii polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej. Swoje świadectwo o prawdzie tamtych tragicznych lat składa w filmie były więzień obozu w Dachau śp. Abp Kazimierz Majdański.

Spośród 1034 zamęczonych w Dachu duchownych było aż 799 Polaków – kapłanów, kleryków i braci zakonnych. Księża dali niezłomne świadectwo wiary i poświęcenia współwięźniom: spowiadali ich, pocieszali na duchu, dzielili się z nimi głodowymi racjami żywnościowymi, potajemnie odprawiali msze. Symbolem poświęcenia polskich księży w Dachau może być postać ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, późniejszego błogosławionego, który niosąc pomoc ofiarom tyfusu plamistego sam się zaraził tą chorobę, co stało się przyczyną jego śmierci. Spośród polskich męczenników Dachau, 43 spośród nich zostało zaliczonych w poczet błogosławionych. Z 10017 księży diecezjalnych w Polsce, w czasie II wojny światowej zginęło 20 procent. Ogółem podczas okupacji zginęły 2804 osoby duchowne (biskupi, księżą, zakonnicy i siostry zakonne), a 3563 przeżyły obozy koncentracyjne, więzienia i represje okupanta. (gim, ekai)

Pamiętajmy o Nich.

Pomnik upamiętniający ofiary obozu w Dachau, Fot. Wikimedia

Dziękujemy dyrektorce Muzeum Dulag 121 Pani Małgorzacie Bojanowskiej oraz dr Annie Jagodzińskiej badającej eksterminację polskiej inteligencji, a w szczególności duchowieństwa w niemieckich obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, za udostępnienie filmu.

Zdjęcie ilustracyjne; egzekucja polskich księży podczas Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy, 9 września 1939 r. / By nieznany – Włodzimierz Jastrzębski, Jan Szyling, „Okupacja hitlerowska na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945”, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1979, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16143317