Dlaczego został usunięty …

Dlaczego stojący przy Al. Niepodległości 10 od wielu lat w centrum miasta maszt, na którym w marcu tego roku zawisła Polska flaga z symbolem kotwicy, został usunięty?

Czyżby od momentu, kiedy zawisła flaga, maszt komuś zaczął przeszkadzać i dla uniemożliwienia ponownego zawieszenia flagi postanowił go skutecznie usunąć (do dna – na metr głęboko)?

Kto był przyczyną likwidacji masztu?

Komu przeszkadzała flaga, która była „trwałym symbolem i wyrazem patriotyzmu” jak mówił inicjator jej zawieszenia?
Czy zniszczenie masztu zostało zlecone na czyjeś żądanie – kogo?

Kim są przeciwnicy Narodowych barw i symboli nadziei o niepodległość?

Niepodległość, o którą jak widać należy ponownie się upominać i egzekwować bez wyjątku od wszystkich!

Kto aż tak bardzo nienawidzi Polskiej flagi – symbolu Narodu Polskiego, pod którym zdobyte zostało Monte Casino?

Pytań można postawić o wiele więcej. Czy znajdą się odważni i podadzą powód usunięcia masztu?.

Odpowiedzcie! A może nie, po co macie się przyznawać. Miasto powoli staje się ………!

Aspekt historyczny: „PW, Polska Walcząca – symbol w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W – walkę lub „kotwicę” – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Powszechnie stosowany w czasie II wojny światowej.
Początków znaku należy doszukiwać się w nieustającej propagandowej walce między stronami walczącymi w II wojnie światowej. W 1940 roku w ramach budowania ducha patriotycznego i oporu przeciwko Niemcom, powstało w Anglii hasło „Victory” (ang. zwycięstwo). Było ono krzepiące dla alianckich społeczeństw, obserwujących z przerażeniem pasmo ówczesnych zwycięstw Niemiec nazistowskich. Jednakże aliancki znak „V” został przez niemiecką propagandę wykorzystany na potrzeby III Rzeszy, która to wykorzystała go, do promowania symbolu niemieckiego „Sieg” (niem. zwycięstwo).
W wyniku działań niemieckiej propagandy hasło „V” zaczęło pojawiać się w krajach podbitej Europy. Polska konspiracja starała się dezorganizować te działania poprzez dopisywanie do „V” liter „erloren”, co razem oznaczało niemieckie słowo verloren (przegrany, stracony, zgubiony).

W Warszawie na Adolf-Hitler-Platz, Niemcy w ramach łamania patriotycznego ducha Polaków, postawili konstrukcję symbolizującą wielki znak „V”. Jednak nie uchronili go przed zniszczeniem. Został spalony przez harcerza polskiej konspiracji. Przedstawienia zawierające znak „V” zaczęły zanikać około 1943 roku. Miało to związek z klęską przedłużającej się niemieckiej wojny błyskawicznej (Blitzkrieg).
„Kotwica”, jako znak Polski Walczącej pojawił się w Warszawie 20 marca 1942 r. Został wybrany z 27 propozycji zgłoszonych na konspiracyjny konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK. Jednym z inicjatorów tego konkursu był Czesław Michalski.
Zwyciężył projekt „Kotwicy”, którego autorką (współtwórczynią) była najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska ps. „Hania”, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

W Warszawie, przy ulicy Koszykowej 75 (nieopodal wejścia na teren Politechniki Warszawskiej) znajduje się wmurowana granitowa tablica, upamiętniająca działalność konspiracyjną Szarych Szeregów i głównych twórców znaku „kotwicy”. Wymieniono tam Annę Smoleńską ps. „Hania” (jako współautorkę znaku) oraz Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”, wyróżnionego wawerskim tytułem „Kotwiczki”. https://pl.wikipedia.org/wiki/Znak_Polski_Walczącej”

Ps. Leżące wokół wzgórka w krzakach śmiecie nie przeszkadzały? To “narodowe dobro”, które trzeba pozostawić? Wyraz szacunku dla kultury współczesnego obywatela, niech leży, w krzakach nie widać!

Redakcja.