12 sierpnia 2019 – życie obok Nas

Zobacz galerię zdjęć

Pruszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa istnieje od 1957 roku.

Nie wyróżnia się zbytnio swoimi mieszkańcami na tle całego miasta.

Obok nas mieszkają ludzie, których często znamy od lat. Są różni, jak całe społeczeństwo: głównie wspaniali i kulturalni, choć zdarzają się awanturnicy. Jedni radzą sobie ze swoim losem a inni z trudem pokonują problemy codziennego życia.

Tworzą (-my) lokalny folklor. Nasze dzieci bawią się na placach zabaw wspólnie korzystając w sposób nieograniczony ze swobody otwartej przestrzeni.

Jak w każdym ludzkim zbiorowisku zdarzają się osobnicy, którzy muszą „ubarwiać” głośno i publicznie swoje wypowiedzi krasomówczymi fajerwerkami rodzimego slangu. To jeszcze pół biedy, w końcu kiedyś pójdą spać. Najtrudniej jest mieć za ścianą zajadłego zbieracza, często łączącego  różne „namiętności”.  Tu cierpliwość sąsiadów się kończy i tacy „kolekcjonerzy” w końcu są „skazani”, wcześniej czy później, na eksmisję.

Oto przykład z dnia dzisiejszego – 12 sierpnia 2019 r., środek budynku, szóste piętro.
Od rana co najmniej kilkuosobowa akcja pracowników wyposażonych w sprzęt i ochronne ubranie.

Trwa demontowanie i wyrzucanie przez balkon sprzętu, mebli, stosu papierów i różnych rzeczy. Zaduchu i smrodu brudu nie da się opisać.

Ekipa eksmisyjna zmienia się co kilkanaście minut.

Lokatorzy budynku po kilku latach męki, zapewne odetchną swobodnie. Ale dopiero za kilka tygodni, bo oczyszczone ze „zbiorów” mieszkanie trzeba będzie gruntownie wysprzątać z prusaków i odkazić, wyremontować, choćby w podstawowym zakresie, dla nowego lokatora.

 

Jakby nie w temacie, ale jako ciekawostka:
Pruszków uzyskał  prawa miejskie w 1916 roku.

Obecnie miasto zajmuje i liczy:

– powierzchnię w swoich granicach – ponad 19 km 2,

– liczbę mieszkańców – ponad 62 tys. osób (oficjalnie),

– dochód ogółem – około 310 mln zł rocznie,

– w 2017 roku użytkowano 25 393 mieszkania  (info. Bank Danych Lokalnych bdl.stat.gov.pl).

Aktualnie do zasobów PSM należy ponad 11.700 mieszkań, w których zamieszkuje według ostatnich danych co najmniej 22 tys. osób, z których 10 596 osób posiada uprawnienia członkowskie (info. https://www.psm.pruszkow.pl) .

 

fot. własne redakcji.