Zostanie park czy “kamieni kupa”

Park czy parking?

Mieszkańcy Piastowa wnioskują do Burmistrza w obronie Parku Niepodległości.

 

dav

Już kilkuset mieszkańców Piastowa poparło wniosek o zachowanie i rewitalizację Parku Niepodległości w centrum miasta.

Park Niepodległości położony jest w ścisłym centrum miasta między Ratuszem, Liceum a dworcem kolejowym. To ostatnie w południowej części Piastowa miejsce nadające się na spacer z dziećmi. Korzystają z niego też starsi mieszkańcy miasta.

15 września 2021 roku Burmistrz ogłosił plan zmiany projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek obejmujących cały obszar parku i przylegających do niego kortów tenisowych. Oficjalnie zmiany mają obejmować głównie budynki Urzędu Miasta, znajdujące się po przeciwnej stronie ulicy Harcerskiej.

Z wypowiedzi Burmistrza Grzegorza Szuplewskiego na sesji Rady Miasta wynika, że przy okazji rozbudowy swoich budynków, Ratusz ma zamiar przeznaczyć część terenów rekreacyjnych na dodatkowe miejsca parkingowe. Może to łączyć się z podniesieniem kortów na poziom ulicy Harcerskiej.

Stowarzyszenie Samorządowy Piastów, w którym działa były wiceburmistrz Przemysław Worek ma swój pomysł – budowę skateparku i “pump-tracku” czyli toru rowerowego z przeszkodami terenowymi. Pomysły te łączy jedno – ich realizacja oznaczałaby zabetonowanie przynajmniej części terenów zielonych.

Zaniepokojeni przyszłością parku mieszkańcy Piastowa zamierzają złożyć własny wniosek do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chcą zachowania charakteru terenów zielonych i rekreacyjnych w postaci parku. Zdaniem wnioskodawców park powinien obejmować plac zabaw dla dzieci i miejsce na mały punkt gastronomiczny (kawiarnia lub food-truck), ławki, oświetlone alejki, trawniki i drzewa. Wniosek poparło już ponad 300 osób.

Inicjator wniosku, Piotr Wrzosiński, mówi: “Mam nadzieję, że ten wniosek dzięki poparciu innych mieszkańców miasta pozwoli uratować ostatni park w okolicy. Wokół powstają nowe osiedla, a młodzi rodzice z dziećmi nie mają się gdzie podziać. Dlatego wnioskujemy też o plac zabaw i rewitalizację parku – choć nie ma to bezpośredniego związku z planem zagospodarowania.”

Zdaniem Wrzosińskiego Burmistrz i Rada Miasta kierują uwagę i budżet na sprawy mało przydatne mieszkańcom. Wymienia m.in. zakup wraku lokomotywy, budowę centrum przesiadkowego bez przystanków autobusowych, wiaty do ładowania rowerów elektrycznych. Tymczasem głównym tematem rozmów mieszkańców są dziurawe drogi i brak zielonych miejsc do wypoczynku.

Wniosek o zachowanie Parku Niepodległości zebrał ponad 300 podpisów w ciągu kilku dni będąc tematem dyskusji na poświęconych sprawom Piastowa grupach internetowych. Wnioski do projektu można zgłaszać do 7 października 2021.

“Mam nadzieję, że Burmistrz i Radni wezmą wniosek pod uwagę. Bardzo się cieszę, że sąsiedzi również zdecydowali się zabrać głos w tej sprawie. Zachęcam wszystkich Piastowian do aktywności, to przecież nasze miasto.”

Kontakt dla mediów – Piotr Wrzosiński; piastow@wrzosinski.com

Materiały źródłowe – https://www.petycjeonline.com/zachowajmy_park_niepodlegoci_w_piastowie

Obwieszczenie w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Harcerska-Centrum Usług Publicznych” uchwala