Zielone Pomniki Pruszkowa

Na terenie Pruszkowa rośnie prawie 30 drzew uznanych za pomniki przyrody oraz wiele innych, które pomnikami jeszcze nie są, ale są równie ważne dla środowiska i mieszkańców miasta.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Żeby lepiej poznać lokalne dziedzictwo przyrodnicze zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Zielone Pomniki Pruszkowa”.

Co trzeba zrobić?
1. Pójść na spacer po mieście i fotografować drzewa
2. Wybrać 3 zdjęcia i wysłać na nasz adres – las.fundacja@gmail.com (format JPG, min. wymiar krótszego boku 1600 px)
3. Wypełnić formularz zdjęcia – wysłać razem ze zdjęciami
4. Wypełnić formularz zgłoszenia do konkursu – wysłać razem ze zdjęciami

NOWY Termin przesyłania prac – 10 listopada 2021 r.

Co fotografować?
Drzewa na terenie miasta Pruszkowa. Nie muszą to być tylko pomniki przyrody, może być każde drzewo, które zwróci uwagę swoim wyglądem, kształtem, kolorami, miejscem gdzie rośnie – puśćcie wodze fantazji, przyglądajcie się drzewom i ich otoczeniu, spójrzcie na nie innym okiem niż na co dzień.

Kto może wziąć udział?
Stworzyliśmy dwie grupy/kategorie uczestników:
– młodzież do 18 rż.
– dorośli
Uczestnikami mogą być mieszkańcy Pruszkowa i gmin ościennych (Piastów, Michałowice, Brwinów, Ożarów Maz.) oraz uczniowie pruszkowskich szkół bez względu na miejsce zamieszkania.

Do konkursu mogą zgłaszać się jedynie amatorzy.

Nagrody
W każdej grupie jury wybierze po trzy najlepsze prace oraz przyzna cztery wyróżnienia.
2 x 1 miejsce – lornetka do obserwacji przyrody Olympus (nagroda o wartości 300 zł)
2 x 2 miejsce – albumy Zwierzęta i Rośliny Polski lub Owady Polski, wyd. Multico. (nagroda o wartości 200 zł)
2 x 3 miejsce – Drzewa – przewodnik Collinsa – Opisy i ilustracje 1600 gatunków i odmian drzew rosnących w Europie. Najlepszy przewodnik w Europie. (nagroda o wartości 100 zł)
1 x nagroda dla szkoły. Szkoła z Puszkowa, z której do konkursu zgłosi się najwięcej uczniów otrzyma nagrodę – pomoce dydaktyczne o wartości 200 zł. Wybór elementów nagrody zostanie ustalony ze zwycięską szkołą.

http://las.akcjalokalna.org/projekty/zielone-pomniki/

https://www.facebook.com/events/294537542250469/?ref=newsfeed

Wernisaż
Dziesięć zwycięskich prac (nagrodzone i wyróżnione) zostanie zaprezentowanych w przestrzeni miejskiej w Pruszkowie na wernisażu na przełomie listopada i grudnia. Wtedy też wręczymy nagrody laureatom oraz jednej ze szkół.

FOTO-PUZZLE
W ramach projektu zostaną wykonane foto-puzzle, których ilustracją będzie jedno z konkursowych zdjęć. 20 sztuk foto-puzzli przekażemy do świetlic szkół podstawowych w Pruszkowie, dla grantodawcy oraz naszego partnera.

SPACERY PRZYRODNICZE – Zorganizujemy dwa spacery dla wszystkich mieszkańców Pruszkowa i okolic szlakiem lokalnych pomników przyrody. Spacery poprowadzi biolog i przyrodnik, opowie o każdym pomniku na szlaku, o roli drzew w mieście, przedstawi ciekawostki, opowie o mieszkańcach drzew. Każdy spacer będzie trwał 2-3 godziny.
O terminach, trasie i miejscach zbiórki będziemy informować na naszej stronie oraz na Facebooku.

BROSZURA EDUKACYJNA – Na koniec przygotujemy broszurę edukacyjną o roli drzew w miastach i nie tylko. Broszura będzie zawierała grafiki i teksty. Poza informacjami ogólnymi, będzie też zawierać katalog pomników przyrody Pruszkowa.