Zapraszamy na Roztocze – cz. pierwsza

Zobacz galerię zdjęć

Autor – Paweł Wińczuk

Na południu województwa lubelskiego występują tereny, które można zaliczyć do górzystych, chociaż nie są wysoko położone nad poziomem morza. Są najbardziej znane dla turystów przede wszystkim z Lublina i Zamościa, ale dla znawców pięknych miejsc nie jest to teren mało znany. Roztocze dzielimy na Zachodnie – są to okolice Szczebrzeszyna, Środkowe – zdecydowanie najbardziej znane i najpiękniejsze z głównymi ośrodkami w Zwierzyńcu i Krasnobrodzie. Roztocze Wschodnie ciągnie się aż do Lwowa, jest mniej atrakcyjne przyrodniczo, ale może bardziej historycznie pod względem niektórych zabytków, cerkwi itd. W związku z pandemią i nasileniem ruchu turystycznego w głównych ośrodkach w Polsce-rejony nadbałtyckie, góry a także Mazury znaczenie Roztocza wzrasta.

Główne atrakcje Roztocza Środkowego to rezerwat Szumy nad Tanwią w gminie Susiec, Zwierzyniec z rezerwatem Bukowa Góra i Kościołem św. Jana Nepomucena na wodzie oraz browarem. Krasnobród z rezerwatem św. Roch i kaplicą św. Rocha(przy tej kaplicy kręcono sceny do filmu “Wyklęty”), rezerwat ten jest pięknym lasem bukowo-jodłowym z bardzo głębokimi wąwozami, nie jest tak licznie odwiedzany jak rezerwat Szumy nad Tanwią. W pobliskich Hutkach można zobaczyć źródliska z których wypływa bardzo czysta woda. Tak bogatych lasów jak na Roztoczu nie ma chyba w całej Polsce. Nic dziwnego, że ród Zamoyskich upodobał sobie te ziemie a okupant niemiecki chciał te ziemie szczególnie okrutnie zdepolonizować.

Powracając do tematu Krasnobrodu to jest to miejsce szczególne ze względu na Objawienia Maryjne – kaplica na wodzie, gdzie Matka Boża ukazała się dręczonemu przez złe duchy Ruszczykowi, który według genealogów jest przodkiem Krzysztofa Cugowskiego  i sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej z cudownym obrazem i z  nieco zapomnianym muzeum przyrodniczym i ptaszarnią. Niedaleko sanktuarium jest góra Chełmowa zwana Księżą Górą z nieczynnym już wyciągiem narciarskim. Jest to wraz z nieodległym Tomaszowem Lubelskim główne sanktuarium lubelszczyzny. Wieża widokowa w Krasnobrodzie kieruje wzrok na piękny widok-Zalew na rzece Wieprz wraz z plażą oraz na piękne wzgórza porośnięte mieszanym lasem. Jadąc w kierunku Zwierzyńca w Bondyrzu jest restauracja Chata Rybaka specjalizująca się w serwowaniu pysznego pstrąga. W Niedzielę są tam wielkie kolejki, więc warto przyjechać w dzień powszedni.

W pobliskim Guciowie mamy zagrodę “Guciów”, może nieco przereklamowaną , ale wartą zwiedzenia. Polecam także odwiedzenie Słonecznej Doliny niedaleko Guciowa, nie spotkałem tam nikogo, ale za to spotkałem biegające po podmokłej łące Sarny. Warto jeszcze odwiedzić rezerwat Szum-nie mylić z rezerwatem Szumy nad Tanwią, rezerwat ten znajduje się w Górecku Kościelnym. Potok jest mniej okazały niż w rezerwacie Szumy nad Tanwią, natomiast wrażenie robi zalew z tamą oraz stare dęby w pobliżu kościoła św. Stanisława. Można wymienić jeszcze wiele mniej znanych miejsc na Roztoczu Środkowym np. góra Młynarka z zaniedbanym wyciągiem narciarskim, wieś Potok Senderki gdzie jest góra(na YouTube można zobaczyć film Senderki 343) z której można podziwiać piękny widok oraz rezerwat w lesie gdzie kiedyś wydobywano twardy kamień dla młynarstwa, pozostały jamy, których jest niemało. Nazwa Senderki wywodzi się ze snu i nakryć derek, bowiem robotnicy odpoczywali w jamach nakrywając się derkami, także uciekinierzy powstańcy styczniowi ukrywali się w tych jamach przed carskim okupantem.

Na zwiedzanie trzeba więcej czasu, którego nie szkoda bo są to piękne i ciekawe miejsca. Będę jeszcze nieraz wracał na Roztocze, w tym roku Roztocze miało być tylko punktem krótszego pobytu, natomiast celem miały być Bieszczady, ale z powodu braku miejsc noclegowych i ogólnej koniunktury turystycznej zrezygnowałem na rzecz zwiedzania Roztocza i nie żałuje. Baza noclegowa jest dostępna i niedroga. Za 45 zł można wynająć pokój dla jednej osoby. Z jedzeniem też nie ma problemu, można zjeść dobry obiad nawet za 14 zł, takim miejscem jest Bar Roztoczanka w Długim Kącie-Osadzie. W sklepach znajdziemy dobre produkty nabiałowe mleczarni Krasnystaw, których nie ma u nas, np. jogurty owocowe-jagodowe, poziomkowe, truskawkowe.

W Krasnobrodzie niedaleko Rynku, jest lodziarnia, której lody są produkcji własnej, przepyszne, ale płatność tylko gotówką.

Piosenka: Roztocze – wyk. Urszula Wielgosz i Aleksandra Wołoszyn- Banaś. Zarejestrowano w Centrum Koncertowo- Wystawiennicze w Narolu 7 września 2020. Realizacja nagrania: Grzegorz Patałuch.

Autor – Paweł Wińczuk