Za nami Święto Wojska Polskiego

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w całym Stałym Rejonie Odpowiedzialności wzięli udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Oliwkowe berety mazowieckich terytorialsów zobaczyć można było nie tylko podczas uroczystości patriotyczno-religijnych, ale również w czasie pikników, które odbywały się w całej Polsce.

W dziękczynnej modlitwie
W intencji Ojczyzny modlili się żołnierze i pracownicy Sztabu 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu podczas Mszy świętej sprawowanej w kościele garnizonowym. Podczas obchodów wręczone zostały również medale i odznaczenia. Dowódca Brygady, płk Witold Bubak odznaczony został medalem 80 lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Zastępca dowódcy 6MBOT, ppłk Roland Waszkowiak uhonorowany został odznaczenie za zasługi dla Światowego Związku Armii Krajowej. Tego dnia medale 80 lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową odebrali również żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową – kpr. Kamil Kowalczyk, st. szer. Michał Krowicki oraz st. szer. Małgorzata Podsiadły. W ramach obchodów garnizonowych złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, nie zabrakło Apelu Pamięci oraz salwy honorowej oraz defilady wojskowej.
Uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym z udziałem mazowieckich terytorialsów odbyły się również w Płocku. Rozpoczęło je tradycyjne złożenie kwiatów przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego. Następnie, po Mszy świętej w płockiej katedrze delegacje składały kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza – wśród delegacji nie zabrakło żołnierzy 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku. Terytorialsi z 64 blp wystawili również wartę honorową.
Dowódca 63 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą uczestniczył w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego w Grójcu.

Pikniki w całej Polsce – również w naszym SRO
Z okazji Święta Wojska Polskiego w całym kraju odbywały się pikniki wojskowe w ramach akcji „Weekend z Wojskiem”. We współpracę w organizowaniu pikników licznie zaangażowali się żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT. Żołnierze 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach w sobotę, 13 sierpnia zabezpieczali trasę organizowanego w ramach akcji “Falcon – Żelaznego Biegu”, natomiast w niedzielę, 14 sierpnia wystawiali stoisko promocyjne podczas pikniku w Grójcu. 15 sierpnia w ministerialnych piknikach uczestniczyli żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu (piknik w Radomiu) oraz 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku (piknik na warszawskim Śródmieściu)
W dniu Święta Wojska Polskiego żołnierze 64 blp wspólnie z Fundacją Szybciej Wyżej Dalej w Płocku zorganizowali piknik. Płocczanie mogli tego dnia zobaczyć wyposażenie i uzbrojenie WOT. Sekcja S-9 dla podniesienia powagi tego dnia przybliżyli postać patrona 6 MBOT rtm. Witolda Pileckiego. Dzięki Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, zaprezentowali wystawę o Rotmistrzu. Dwa dni wcześniej żołnierze z batalionu w Pomiechówku wystawili swoje stoisko promocyjne podczas pikniku Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim.

Fot. archiwum 6 MBOT

Sekcja Komunikacji Społecznej/Zespół Prasowy 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ