XV Festiwal Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej

Odbywający się od 2005 r. pod patronatem Polskiego Komitetu UNESCO Festiwal stał się wydarzeniem, bez którego trudno już sobie wyobrazić niepowtarzalne miasto-ogród, jakim jest Podkowa. Jego celem jest m.in. zwrócenie uwagi na piękno i wartość lokalnego dziedzictwa kulturowego: zabytkowych domów, ogrodów i podkowiańskiej przyrody, a także integracja mieszkańców naszej „małej ojczyzny”. Festiwal organizują sami mieszkańcy, którzy w geście otwartości zapraszają do swoich prywatnych ogrodów. Włączają się też instytucje kultury, szkoły i lokalne stowarzyszenia. Koordynatorem wydarzenia jest, jak co roku, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal zainauguruje 14 czerwca wystawa „Sztuka ogrodów” przygotowana przez Galerię Działań w Warszawie oraz towarzyszące jej spotkanie z udziałem wybitnych specjalistów w dziedzinie sztuki ogrodowej – prof. Jana Rylkego i architektury krajobrazu – dr hab. inż. Beaty Gawryszewskiej. W bogatym programie XV edycji nie zabraknie koncertów, wystaw, warsztatów artystycznych, spacerów, wycieczek, pikników, spotkań autorskich i wielu innych wydarzeń w kilkudziesięciu ogrodach. Wiele z nich otworzy się już tradycyjnie po raz kolejny. Na zakończenie zaprosimy na koncert połączony z międzypokoleniową potańcówką na dechach przed Pałacykiem Kasyno, którą poprowadzi zespół Singin’ Birds, przypominając popularne melodie w stylu retro.

Szczegółowy program Festiwalu pojawi się na naszej stronie na początku czerwca.

Do współorganizacji Festiwalu zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich pięknych, gościnnych, często zabytkowych ogrodów dla Podkowian oraz gości i zorganizować w nich ciekawe wydarzenia. Pierwsze spotkanie dla organizatorów odbędzie się już w marcu. O szczegółach poinformujemy wkrótce. Liczymy też bardzo na niezawodne wsparcie finansowe lub rzeczowe lokalnych przedsiębiorców, bez pomocy których nie udałoby się zrealizować wielu wspaniałych festiwalowych wydarzeń. W zamian oferujemy szeroką promocję Państwa firmy i, last but not least, wdzięczność mieszkańców – uczestników corocznego Festiwalowego święta.

 

POBIERZ PROGRAM FESTIWALU   –   POBIERZ FOLDER FESTIWALU   –   POBIERZ MAPĘ OGRODÓW

 

 

Za – https://www.ckiopodkowa.pl/xv-festiwal-otwarte-ogrody