Spotkanie rodzinne 29 września w Muzeum Hutnictwa

„PRZEŻYJ PODRÓŻ W CZASIE! KONIEC XIX WIEKU” 

Muzeum kontynuuje nowy cykl spotkań skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Są Państwo ciekawi, jak wyglądała droga do odzyskania Niepodległości? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy. Organizatorzy przekażą wiedzę o wydarzeniach, ważnych postaciach epoki, literaturze, ubiorze i tańcu.

Celem projektu zatytułowanego „Ku niepodległości – tożsamość, kultura, symbolika” jest propagowanie radosnego patriotyzmu obecnego w naszej codzienności, szacunku do dziedzictwa przodków oraz próby zrozumienia narodowych sukcesów i porażek.

Trzecie Weekendowe Spotkanie Rodzinne z tego cyklu zatytułowane jest: „Emancypacja, wynalazki, patriotyzm, czyli praca dla kraju”. Dla uczestników spotkania będzie to istna podróż w czasie, do drugiej połowy XIX wieku! Odbędzie się ona w sobotę, 29 września, w godz. 11:00 – 15:00. Wydarzenie jest organizowane w ramach XXII Festiwalu Nauki.

Na spotkaniu dowiecie się, czym charakteryzowała się moda patriotyczna, czy wygodnie chodziło się w gorsecie i jaki smak ma herbata parzona w samowarze. Opowiemy Państwu, jak działały pierwsze maszyny do szycia i jaka myśl techniczna towarzyszyła tamtym czasom oraz jakie wynalazki im zawdzięczamy. Przygotowaliśmy coś specjalnego dla najmłodszych uczestników, którzy będą mogli wziąć udział w zajęciach animacyjnych – wykonają cylinder i poznają świat krasnoludków.

Zapraszamy! Wstęp wolny. Bez zapisów.

W programie:

13:30 – prelekcja

11:00 – 15:00

Krynoliny, gorsety, kapelusze, czyli moda w II połowie XIX wieku.

Żołnierze końca XIX wieku – umundurowanie, broń, musztra dla chętnych, pokazy.

Czarna biżuteria – warsztaty inspirowane motywami biżuterii po powstaniu styczniowym.

Cylinder – element ubioru eleganckiego mężczyzny – warsztaty.

Samowar – powszechny atrybut w domach w zaborze rosyjskim – degustacja.

Zajęcia animacyjne dla dzieci – „Krasnoludki są na świecie!”

Gramofon, maszyna do szycia, maszyna do pisania, lampa naftowa, czyli nowe technologie XIX wieku.

Kalendarium wydarzeń, Polska i świat – prezentacja.