Pokaz filmu “Paszport Paragwaju”

23.03 godz. 15.00
Pokaz filmu “Paszport Paragwaju”
oraz spotkanie z reżyserem Robertem Kaczmarkiem

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów – zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na pokaz filmu „Paszporty Paragwaju” opowiadającego historię „grupy berneńskiej”. Film w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka.
W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli wywózek do niemieckich obozów zagłady.
Od 2016 r. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z ambasadą polską w Szwajcarii zajął się badaniem działalności „grupy berneńskiej” oraz wydawanych Żydom paszportów państw Ameryki Południowej. Wtedy też Robert Kaczmarek rozpoczął pracę nad pierwszym filmem dokumentalnym o „grupie berneńskiej” pt.: „Paszporty Paragwaju”, który swoją premierę miał w styczniu 2019 r.