Czerwona mapa Warszawy – ODWOŁANE SPOTKANIE

Z przykrością zawiadamiamy, że w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, Muzeum Dulag 121 odwołuje wszystkie spotkania historyczne, lekcje i warsztaty muzealne oraz zajęcia Klubu Bardzo Młodego Historyka zaplanowane na miesiąc marzec. W trosce o Państwa bezpieczeństwo, zostaje odwołany wykład dr. Tomasza Łabuszewskiego „Czerwona mapa Warszawy”, który miał odbyć się 21 marca oraz zaplanowana na 28 marca prelekcja dr. Tomasza Roguskiego „Pomoc ludności żydowskiej w Warszawie i okolicach w czasie II wojny światowej”.

Spotkania te odbędą się w późniejszych terminach, o których będziemy Państwa informowali za pośrednictwem naszej strony internetowej i mediów społecznościowych.

 

Pozdrawiam, Iwona Burzyńska, Muzeum Dulag 121

 

 

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Karty Historii”.

Wykład dr. Tomasza Łabuszewskiego zatytułowany „Czerwona mapa Warszawy” odbędzie się w sobotę, 21 marca o godz. 15:00

Funkcjonowanie komunistycznego aparatu represji na terenie Warszawy w latach powojennych nadal stanowi przedmiot ożywionej dyskusji wśród badaczy tego okresu oraz polskiego społeczeństwa. Zarówno, powołany 21 lipca 1944 roku w Moskwie Resort Bezpieczeństwa Publicznego, jak i działające w jego miejsce w latach 1945-1954 Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego stały się dla członków PPR/PZPR narzędziem do zdobycia i utrzymania władzy na terenie Polski. Na podstawie dostępnej dokumentacji szacuje się, że całkowita liczba aresztowanych na terenie kraju z powodów politycznych może wynosić około 250 tys. osób (w tym 81 500 ludzi osądzonych przez sądy wojskowe za tzw. przestępstwa przeciwko państwu i porządkowi publicznemu). Jednak to zestawienie jest niekompletne ze względu na to, że nie jest znana dokładna liczba osób poległych w czasie obław, pacyfikacji czy też zabitych bez jakiejkolwiek sankcji karnej przez terenowe placówki UB i MO oraz grupy specjalne NKWD i NKGB. Przyjmuje się, że tylko w okresie od 1 do 30 czerwca 1945 roku pododdziały 62. 63. i 64. dywizji WW NKWD zamordowały lub zatrzymały 1600 uczestników polskiego podziemia niepodległościowego. Apogeum aresztowań miało miejsce w 1952 roku, kiedy to liczba zatrzymanych wynosiła ponad 21 tys. osób.

Dr Tomasz Łabuszewski – Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracownik Archiwum Wschodniego, Ośrodka Karta, Fundacji Polski Podziemnej 1939-1945. Uczestnik seminarium doktorskiego prof. Tomasz Strzembosza. Od 2001 r. pracownik Oddziału IPN w Warszawie, najpierw na stanowisku kierownika Referatu Badań Naukowych, a następnie naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej, Oddziałowego Biura Badań Historycznych. Badacz podziemia niepodległościowego lat II wojny światowej i okresu powojennego, autor wielu naukowych i popularnonaukowych publikacji książkowych, komiksów, artykułów, wystaw.