Wolność jest w nas

Spektakl poetycko-muzyczny w reżyserii Marcina Kwaśnego.

 

Najbliższe spektakle:

1 grudnia 2018 r. Kościół św. Faustyny na ul. Żytniej godz. 20.00 w Warszawie
2 grudnia Kościół św. Augustyna w Warszawie

 

Twórcy spektaklu: reżyseria: Marcin Kwaśny

Obsada: Ksawery Szlenkier, Marcin Kwaśny, Wojciech Sławiński

Scenografia i multimedia: Iza Toroniewicz

Muzyka: Wojciech Sławiński

Projekt plakatu: Agata Grabiec

Fotosy: Marcin Gregorczyk

Kierownik produkcji: Dorota Bogucka

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Informacje o spektaklu:

Fundacja Między Słowami wraz z zaproszonymi do współpracy Twórcami pragnie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Spektakl poetycko-muzyczny „Wolność jest w nas” składa się z pięknych i ważnych utworów w subiektywnym wyborze interpretatorów: p. Marcina Kwaśnego i p. Ksawerego Szlenkiera.
Bohaterowie spektaklu – poeci mówią tekstami wierszy do siebie nawzajem i do publiczności, znajdując w tych pełnych emocji strofach opis historii i odniesienia do dzisiejszej Polski i nowoczesnego patriotyzmu.

Na przestrzeni wieków – od romantyzmu do współczesności – polscy poeci pragnęli wolnej Polski. Wyrażając to pragnienie w różnych stylistykach naszego ojczystego języka. W spektaklu wykorzystano teksty: Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta. Niektóre strofy publiczność może pamiętać z lektur szkolnych, bywają i takie, które w dosłownej albo parafrazowanej formie weszły już do języka potocznego. Ale są w tym zbiorze i te mniej popularne, niesłusznie zapomniane. Warte tego, żeby do nich powrócić choćby dlatego, że są pełne emocji i wciąż aktualne, przez co trafiają do serca słuchacza.

Oryginalną muzykę, opartą na motywach pieśni i piosenek patriotycznych napisze do spektaklu kompozytor i wiolonczelista Wojciech Sławiński, który będzie swoje utwory wykonywał na żywo.

Częścią składową spektaklu są obrazy (perły polskiej sztuki malarskiej)- wybrane i prezentowane przez Izę Toroniewicz. Stanowią wizualne uzupełnienie i dzięki temu, że skojarzenia słowa i obrazu nie zawsze są oczywiste – uruchamiają wyobraźnię widza.

Taki – tradycyjny w treści i nowoczesny w formie – spektakl jest propozycją dla publiczności w całej Polsce. Zarówno tej starszej, jak i młodzieży szkolnej czy akademickiej. Zwłaszcza tych osób, które rzadziej chodzą do teatru, ale świetnie odnajdują się w świecie wirtualnym. Trzeba bowiem zauważyć, że to między innymi dzięki nowoczesnym technologiom liryka jako rodzaj literacki przeżywa swój renesans.

Najbliższe spektakle: 1 grudnia 2018 r. Kościół św. Faustyny na ul. Żytniej godz. 20.00 w Warszawie
2 grudnia Kościół św. Augustyna w Warszawie. Informacje o terminach kolejnych spektakli: www.fundacjamiedzyslowami.pl lub telefonicznie:501-150-379.