Uroczystości przy Reducie Ordona

Zobacz galerię zdjęć

Dnia 11 października 2018 r. odbyły się uroczystości pamięci gen. Kazimierza Pułaskiego bohatera polskiego i amerykańskiego. Kazimierz Pułaski urodził się w Warce – Winiary 1745 r. Wychowanek szkoły księży teatynów, w wieku 17 lat zostaje paziem na dworze królewicza saskiego Karola. 29 lutego 1768 r. przystąpił do Konfederacji Barskiej wymierzonej przeciwko ingerencji carycy Katarzyny II w wewnętrzne sprawy Polski. Był jednym z najzdolniejszych przywódców Konfederacji Barskiej. Sławę europejską przyniosła mu obrona Częstochowy w 1771 r. Oskarżony o udział w zamachu na króla Stanisława Augusta musiał w maju 1772 r. uchodzić z kraju. Po 5-letniej tułaczce po Europie w 1777 r. wyjechał do Ameryki Północnej. Mianowany generałem brygady zapisał chlubną kartę o wolność Stanów Zjednoczonych, nazwano go “ojcem amerykańskiej kawalerii”. Ranny w bitwie pod Savannah zmarł 11 października 1779 r. Został honorowym  obywatelem USA.

Podczas uroczystości otwarto wystawę poświęconą Reducie Ordona i Rakietnikom Królestwa Polskiego. Na zaproszenie dyrekcji muzeum w uroczystości wzięła delegacja PSP, Federacji Polskich Kombatantów z Pruszkowa oraz  poczet sztandarowy klas mundurowych z Piastowa.

Zdjęcia – Wojciech Fabian

 

——————————————————————-

 

Od redakcji:

Teatyni, Klerycy Regularni, (łac. Ordo Clericorum Regularium vulgo Theatinorum) – zakon katolicki oparty na regule św. Augustyna. Zakon został założony w 1524 w Chieti we Włoszech (łac. Teate lub Theate – skąd popularna nazwa) przez św. Kajetana i biskupa Chieti Giovanniego Pietro Caraffę (późniejszego papieża Pawła IV), który został pierwszym generałem zakonu. Do Polski zakon został sprowadzony w 1664. Teatyni zajmowali się kształceniem duchownych, w tym duchownych Kościołów połączonych ze Stolicą Apostolską unią (np. grekokatolicy, Ormianie). Poziomem kształcenia dorównywali takim zakonom jak jezuici czy pijarzy. Założyli w 1894 pierwsze Bractwo Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej przy bazylice Sant’Andrea della Valle w Rzymie i propagują wraz z marianami Niebieski Szkaplerz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zatwierdzony przez Klemensa X w 1671. W Polsce istniały dwa klasztory teatyńskie – konwikt w Warszawie i we Lwowie.

 

 Diedci-Solimena-Sangaetano - Autor Francesco Solimena  (1657–1747)