Uczcijmy wspólnie pamięć o pruszkowskich Żydach

26 stycznia godz. 17.00 – spotykamy się w miejscu gdzie mieściła się synagoga – ul. Bolesława Prusa 38/40.
Pod koniec stycznia obchodzić będziemy 78. rocznicę wywózki pruszkowskich Żydów do warszawskiego getta. Serdecznie zachęcamy do włączenia się we wspólne upamiętnienie tragicznych losów pruszkowskiej gminy żydowskiej. Przy ulicy Bolesława Prusa mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa – wejście bramą przy numerze 38/40. Wydarzenie organizują wspólnie: Marian Skwara, Książnica Pruszkowska i Muzeum Dulag 121.

W listopadzie 1940 roku ponad 1300 pruszkowskich Żydów przesiedlono do getta – 21 domów mieszczących się w kwartale ulic Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej, gdzie zmuszeni byli mieszkać w uwłaczających warunkach sanitarnych. Część z nich zmuszana była do niewolniczej pracy w Warsztatach Kolejowych na Żbikowie. 30 stycznia 1941 roku hitlerowcy rozpoczęli wywózkę jego mieszkańców do warszawskiego getta. Ogromna większość pruszkowskich Żydów zginęła później w komorach gazowych w Treblince, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień im poświęcony.

Wszystkich, którzy chcieliby upamiętnić tragiczne losy Pruszkowiaków, których deportowano do warszawskiego getta, a następnie do obozu śmierci w Treblince, zapraszamy do wspólnego zapalenia światełka w miejscu szczególnym dla pamięci o pruszkowskiej gminie żydowskiej – na placu przy ul. Bolesława Prusa, gdzie mieściła się m.in. pruszkowska bożnica, mykwa oraz biuro gminy żydowskiej.