Stowarzyszenie Prawo do Prawdy!

Szanowni! 
Od dwóch lat działa “Stowarzyszenie Kontynuatorów Pamięci
o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy”.

Wszystko zaczęło się do Konferencji Oświęcimskiej w kwietniu 2018 roku. Zauważone przez nas rugowanie ze świadomości społecznej poniesionych przez Polaków ofiar w czasie II wojny światowej zainspirowało grupę ludzi do badań i zbierania materiałów na ten temat. Konferencja była tego wynikiem. Postawione na niej pytania władzom Polski, albo nie doczekało się odpowiedzi, albo odpowiedzi były tak pokrętne, że idąc za nimi wąż połamałby kręgosłup. Pozwólcie, że skwituję to takim mało wymyślnym żartem, bo musiałbym przekroczyć granice dobrego smaku i ulec czarowi bezpośredniości rodem spod budki z piwem. Okazało się, że MEN nie ma wpływu na kształt podstawy programowej dla szkół średnich, a ponadto nie zna nazwisk autorów tego opracowania. Jednym z wniosków, który wysnułem, jako że omawiałem podstawę programową, było stwierdzenie, że to podstawa programowa dla liceum w Izraelu a nie w Polsce. Następnie były dwa sympozja prezentujące dokumenty dotyczące KL Warschau. Podkreślam – dokumenty, nie czyjeś domniemania czy konfabulacje.  W międzyczasie prowadziliśmy intensywną korespondencję z Wicepremierem Ministrem MKiDN prof Glińskim, z której wynikało, że my piszemy, a minister nie odpowiada, a jak wreszcie odpowie po ponad pół roku to nie na temat. Nasze kandydatury do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej nie doczekało się odpowiedzi. Pani Engelking, której kadencja wygasła w 2018 roku, trwała nadal na swoim stanowisku, aż do rozwiązania Rady. Ale tego dowiedzieliśmy się całkiem niedawno. Być może wpływ na decyzję o rozwiązaniu miały kandydatury zgłoszone przez nas. Trudno powiedzieć, ale ludzie ci mieli szansę na zmianę sposobu funkcjonowania Rady oraz na podejmowane decyzje.

Kolejnym adresatem jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. Ten nominat Bartoszewskiego, który mieszkając w Szwajcarii w wieku 8 – 12 lat był aktywnym działaczem Solidarności (ur. 1972), według nas, demontuje i niszczy wyposażenie Bloków KL A-B, szczególnie dotyczących polskich więźniów. Wyposażenie Bloku 11, tzw. Bloku Śmierci zostało rozebrane i wyniesione. Wprowadził restrykcyjne wobec Polaków zapisy do regulaminu zwiedzania Muzeum. Z dniem 1 kwietnia 2019 roku wprowadził zakaz wnoszenia polskich flag na drzewcach, a na dziedzińcu pod Ścianą Straceń zarządził strefę ciszy, czyli zakaz śpiewania Hymnu Polski i odprawiania mszy świętej. Ten zakaz już tu kiedyś był, tylko inaczej wykonywany. Niemcy przed rozstrzelaniem gipsowali Polakom usta, żeby nie modlili się, żeby nie krzyczeli: “Niech żyje Polska” i nie śpiewali hymnu. Tak wtedy realizowali strefę ciszy dyrektora Cywińskiego ad 2020. Nasza szefowa, Barbara Wojnarowska-Gautier, dziecko-więzień KL Auschwitz nr 83638, doprowadziła w dniu 6 grudnia 2019 roku, do spotkania i rozmowy z Kanclerz Merkel i Premierem Morawieckim. Przekazała Pani Kanclerz list w sprawie rent odszkodowawczych dla Polaków w równej wysokości jak żydowskie i zobowiązała się śledzić agendę Premiera Morawieckiego w tej sprawie.

Konsekwencją tych działań było wypowiedzenie najmu lokalu w budynku PASTY Stowarzyszeniu Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy  przez  Mirosława Chadę, prezesa Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.
Podobno po naciskach kogoś z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Czy słyszycie ten chichot historii?

Więcej możecie się dowiedzieć co robimy na stronie:   www.prawodoprawdy1.pl
Musieliśmy znaleźć inny lokal, niestety droższy. Do tej pory pokrywaliśmy wydatki z własnej kieszeni.
W tej sytuacji sami nie damy rady, więc zwracamy się o waszą pomoc. Każda złotówka się liczy.
Prosimy o wpłaty na:   
Stowarzyszenie Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy
BOŚ konto nr: 48 1540 1287 2216 0002 1760 0001
Cel – “Darowizna na cele statutowe”
Liczymy na Waszą pomoc.  Bez Was nie damy rady.
Z poważaniem za Zarząd Jan Kulczycki

 

 

W uzupełnieniu wcześniejszego artykułu “A w Muzeum Auschwitz bez zmian.” – https://podwarszawskie-zycie-pruszkowa.pl/a-w-muzeum-auschwitz-bez-zmian/  załączam link do wywiadu jakiego udzieliła Barbara Wojnarowska-Gautier, dziecko-więzień KL Auschwitz nr 83638 telewizji wRealu24. https://youtu.be/qvJB6ttKhVI