Stacja Klasyka – Tomasz Radziszewski – gitara klasyczna

W ramach koncertu muzyki klasycznej “Stacja Klasyka” w pasażu galerii, odbył się drugi z czterech koncertów muzyki klasycznej. Na koncercie inauguracyjnym 10 lipca zagrał kwartet smyczkowy Veloce String Quartet. W drugim koncercie wystąpił Tomasz Radziszewski – gitara klasyczna. 7 sierpnia wystąpi duet instrumentalny Chordis Duo w osobach: Adrianna Ciecierska skrzypce i Joanna Kamińska harfa.

Tomasz Radziszewski – urodził się w 1997 roku w Nowej Soli. W wieku 7 lat rozpoczął edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej. Jako młody muzyk kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze, w klasie mgra Jarosława Lewandowskiego. Uczestnicząc w konkursach o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, otrzymał wiele nagród i wyróżnień, co uczyniło go rozpoznawalnym adeptem gitary w kraju. Jego występy zostały także wielokrotnie docenione przez Centrum Edukacji Artystycznej, natomiast wzmożona działalność kameralna z innymi muzykami, zaowocowała licznymi występami na prestiżowych koncertach, m.in. w Sali Kordeckiego na Jasnej Górze i podczas Międzynarodowego Kursu w Krzyżowej.
W 2016 roku dostał się – z pierwszej lokaty – na wyższe studia na Wydziale Instrumentalnym do Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, do klasy uznanego profesora – Piotra Zaleskiego. Już na pierwszym roku Tomasz zajął I miejsce podczas II Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Tczewie w kategorii solowej, a także II miejsce w kategorii kameralnej – w duecie z sopranistką Sylwią Gorajek. W kolejnych latach kontynuował uczestnictwo w konkursach o randze międzynarodowej, odnosząc dalsze sukcesy. W 2018 roku uzyskał I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tallinie (Estonia). W nagrodę został członkiem najbardziej prestiżowej grupy gitarzystów w Europie – EuroStrings Artists, z którymi odbył trasę koncertową w Hiszpanii, Chorwacji, Finlandii, Bośni i Hercegowinie, Estonii, Holandii, Anglii i Niemczech. Wydał debiutancką płytę pt.: „Guitar Portrait”.
W wieku 19 lat zaczął pobierać lekcje śpiewu klasycznego, co zaowocowało rozpoczęciem studiów na wydziale wokalnym na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W podwójnej roli gitarzysty i śpiewaka wystąpił w dwóch edycjach największego na świecie festiwalu muzyki z gier komputerowych Game Music Festival 2019 oraz 2020, w towarzystwie Sylwii Gorajek i orkiestry pod dyrekcją Austina Wintory i Roberta Kurdybachy. Występował także m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej, Opera Nova w Bydgoszczy i Narodowym Forum Muzyki. Jest stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego i Prezydenta Zielonej Góry, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie kontynuuje edukację na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym, w klasie gitary. Tomasz gra na instrumencie Jose Ramirez 1a (1979 r.) i Salvador Ibanez (~1900 r.).