Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski

Spisu Ludności Polskiej na Wileńszczyźnie

Warszawa, 9.02.2021 r.

Prezes chadeków z ZChR dr Bogusław Rogalski apeluje do polskich władz o poparcie Społecznego Spisu Ludności Polskiej na Wileńszczyźnie. „Różowe okulary” polskiego MSZ?

– W imieniu Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, Stronnictwa postulującego realne i większe zaangażowanie Rzeczypospolitej w ochronę praw Polaków na Kresach, a zwłaszcza naszych Rodaków na Litwie, apelujemy (…) o poparcie Społecznego Spisu Ludności Polskiej na Wileńszczyźnie organizowanego przez Związek Polaków na Litwie – pisze w swoim niedzielnym apelu skierowanym do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu RP i szefa MSZ prezes ZChR, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski. Tymczasem w poniedziałek odbyło się w Warszawie spotkanie szefa MSZ Litwy Gabrieliusa Landsbergisa z marszałek Sejmu RP Elżbietą Witek oraz polskim ministrem spraw zagranicznych prof. Zbigniewem Rauem.

Litwa nie ma obecnie ustawy o mniejszościach narodowych, choć Polacy stanowią w tym kraju ok. 7 procent mieszkańców – informuje za to Radio Maryja. – Jest to bardzo pokaźna liczba. Chciałbym tylko przypomnieć, że w rejonie solecznickim z całej puli mieszka 80 procent Polaków, w rejonie wileńskim 60 procent, zaś w mieście Wilnie – 20 procent. A więc Polacy i polskość na Wileńszczyźnie ciągle trwa i jest, można rzec, w większości. Dlatego ten spis jest tak bardzo ważny, bo obecna koalicja rządząca na Litwie jest skrajnie nacjonalistyczno–lewicowa, spod znaku Gabrielusa Landsbergisa – powiedział prezes ZChR dr Bogusław Rogalski w piątkowych „Aktualnościach dnia” toruńskiej rozgłośni.

CZYTAJ WIĘCEJ:
https://ngopole.pl/2021/02/09/prezes-chadekow-z-zchr-dr-boguslaw-rogalski-apeluje-do-polskich-wladz-o-poparcie-spolecznego-spisu-ludnosci-polskiej-na-litwie/

Scan07022021-2 – Apel do Prezydenta RP dra Andrzeja Dudy.

ZJEDNOCZENIE CHRZEŚCIJAŃSKICH RODZIN www.zchr.pl