Pruszków najmniej kolizyjny i wypadkowy

Pruszków 54. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast

W Pruszkowie w 2019 roku doszło do 1006 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jego mieszkańców przypada 16,3 zdarzeń drogowych. Najczęściej były one spowodowane niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Na 54. miejscu uplasowały się ex aequo dwa miasta – Pruszków oraz Siedlce. W Pruszkowie, podobnie jak w Siedlcach na 1000 mieszkańców przypada 16,3 zdarzeń drogowych. Najgorzej w całej Polsce wygląda sytuacja w Katowicach, które zajmują ostatnie miejsce w rankingu. Tam na 1000 mieszkańców przypadają aż 23,9 zdarzenia drogowe. Najlepiej natomiast wypada Kędzierzyn-Koźle, w którym na 1000 mieszkańców przypada 7,0 zdarzeń drogowych. Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (sewik.pl).

Średnia stawka za OC w Pruszkowie

Sieć i rodzaj dróg, a także statystyki wypadkowe to tylko niektóre czynniki mające wpływ na wysokość obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Ile w takim razie w 2019 roku płacili kierowcy z Pruszkowa za ubezpieczenie OC? Okazuje się, że 787 zł. Jest to jedna z wyższych stawek za OC w kraju. Warto zaznaczyć, że województwo mazowieckie jest jednym z trzech województw w Polsce z najwyższą średnią stawką za OC. W stosunku do średniej w województwie mazowieckim, kierowcy z Pruszkowa płacili o 19 zł więcej. Jednocześnie jest to o 103 zł mniej w porównaniu do stolicy województwa mazowieckiego – Warszawy. Biorąc pod uwagę średnią krajową, kierowcy z Pruszkowa płacili aż o 98 zł więcej. Najdrożej na tle całej Polski wypada Wrocław. Tam kierowcy za OC płacą średnio 939 zł. Natomiast najtaniej było w Mielcu, gdzie kierowcy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili średnio 515 zł.

– Osoby zamieszkujące duże miasto, w którym często dochodzi do kolizji i wypadków, płacą zazwyczaj więcej za OC. Warto jednak podkreślić, że na wysokość ceny OC wpływa nie tylko liczba szkód. Nasz raport przedstawia stawki uśrednione. Może więc być tak, że w mieście dla którego wyliczyliśmy niższą średnią cenę mieszka najwięcej kierowców, którzy otrzymują tańsze oferty np. z powodu starszego wieku czy posiadania auta z małą pojemnością silnika – mówi  Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Kierowcy z Pruszkowa najczęściej nie dostosowują prędkości do warunków ruchu

Najwięcej zdarzeń drogowych w Pruszkowie powstało w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu – 228 (22,66%). Inne przyczyny wypadków i kolizji w Pruszkowie są następujące:

    •  nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu – 203 (20,18%),
    •  nieprawidłowe cofanie – 145 (14,41%),
    •  nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu – 99 (9,84%),
    •  nieprawidłowe omijanie – 76 (7,55%).

Dla porównania, w Warszawie najwięcej wypadków i kolizji powstało w wyniku nieprawidłowej zmiany pasa ruchu. Do takiego przewinienia doszło tam 6844 razy (21,98%).

W którym województwie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych?

W niechlubnej czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Doszło tam aż do 74 360 zdarzeń drogowych. Natomiast najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie, w którym doszło do 11 455 zdarzeń drogowych, a także lubuskie (12 731 zdarzeń drogowych) oraz świętokrzyskie (14 518 zdarzeń drogowych). Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Lista powstała w ramach raportu RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna pod adresem:

https://rankomat.pl/files/ranking-cen-oc-w-i-kw.-2020r..pdf

Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

Specjalista ds. PR – Rankomat.pl