Pierwszy fotoreporter II RP

Od dnia 3 maja można oglądać wernisaż wystawy zdjęć Marjana Fuksa – „pierwszego fotoreportera II RP”, od godz. 11:00. Fotografie będą dostępne do 17 czerwca.

Otwarcie wystawy przygotowano w ramach obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (Rodzinny Piknik Historyczny „3 maja 1916 – narodziny święta narodowego”). Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Krzysztof Wójcik – fotograf i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Przygodę ze zdjęciami Marjana Fuksa rozpoczął od fotografii przedstawiającej mężczyznę w czarnych okularach i kapeluszu, stojącego na stopniu dorożki.

Zdjęcia Marjana Fuksa mają istotną wartość dokumentalną. Fuks fotografował rewolucję w 1905 roku i życie pod zaborem rosyjskim, ostatnie lata I wojny światowej, demonstrację patriotyczną w Warszawie w 1916 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Radę Regencyjną, Rząd Tymczasowy, wojnę z bolszewikami w 1920, przewrót majowy 1926, sprowadzenie do kraju trumny Henryka Sienkiewicza. W swoim dorobku ma zdjęcia-ikony, które przeszły do historii m.in.: fotografię Józefa Piłsudskiego na moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Ponadto uwiecznił międzywojenną Warszawę, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak zmieniła się stolica Polski.

Fuks dokumentował też słynne skandale. Relacjonował procesy paulina Damazego Macocha czy Rity Gorgonowej, ale i codzienne wydarzenia kryminalne. Jego daleki krewny, profesor Marian Fuks, wspominał: Chęć szokowania sensacją graniczyła czasami z blagą, był trochę romantykiem, trochę fantastą, ale i człowiekiem interesu.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia grupowe i portretowe, które wykonywano w atelier agencji oraz materiały i fotografie dotyczące działalności agencji i ówczesnej prasy; polityki i historii Polski; życia codziennego oraz społecznego w dwudziestoleciu międzywojennym, przede wszystkim w Warszawie.

 

Partnerem współpracującym w zakresie przygotowania wystawy w Muzeum jest Dom Spotkań z Historią.

Wystawa jest otwarta w godzinach pracy Muzeum:
wtorek, środa, piątek – 9:00–16:00
czwartek – 9:00–19:00
sobota, niedziela – 11:00–18:00
poniedziałek – nieczynne

Wstęp wolny.