Pierwsze wybory parlamentarne do Sejmu Ustawodawczego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Głównym zadaniem Sejmu było przygotowanie niezbędnych Ustaw dla funkcjonowania państwa, w tym uchwalenie Ustawy Konstytucyjnej.
1919
Odbyły się w państwie Polskim wybory do Sejmu. W Pruszkowie uprawnionych do głosowania było 4.588 osób. Do urn wyborczych poszło 3.250 osób, czyli 69,9%. Frekwencja wyborcza w Pruszkowie była sporo wyższa od średniej krajowej. Najwięcej głosów padło na kandydatów zjednoczonej prawicy, aż 73,1%, na członków PPS - 20,8%. Znikoma ilość głosów padła na członków PSL „Wyzwolenie” i na listę żydowską.
1934
Podpisanie polsko-niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy. Na mocy traktatu przez 10 lat obydwa państwa wszelkie kwestie sporne miały rozwiązywać na drodze dyplomatycznej. Traktat III Rzesza wypowiedziała jednostronnie w kwietniu 1939 r.
1942
W okupowanej przez Niemców Warszawie otwarto do użytku most dla pieszych nad ul. Chłodną przy skrzyżowaniu z ul. Żelazną łączący tzw. duże i małe getto warszawskie.
Miejsca Pamięci
Liczba gości
82497
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Ustawienia dotyczące plików cookies można zmienić w opcjach przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Dodaj komentarz