Koncert muzyki – Ennio Morricone – ODWOŁANY

Festiwal Mazowsze w Koronie – 11 października, Pruszków

Październikowy koncert w ramach XVII edycji festiwalu Mazowsze w Koronie zadedykowany jest światowej sławy włoskiemu kompozytorowi i dyrygentowi – Ennio Morricone.
11 października o godz. 19:00 w Pruszkowie w kościele pw. św. Kazimierza usłyszymy słynne dzieła Ennio Morricone w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz wybitnych solistów: Magdaleny Schabowskiej-Krawczyk (sopran), Joanny Monachowicz (obój i rożek angielski), Witolda Lewickiego (harmonijka ustna), Marii Lewickiej (flet poprzeczny, flet altowy, flet piccolo) i Danuty Kojro-Pawulskiej (instrument klawiszowy). Zabrzmią tematy z filmów, m.in. Karol. Człowiek, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato, Misja w reż. Rolanda Joffe , Dawno temu w Ameryce w reż. Sergia Leone, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie w reż. Sergia Leone, Kino Paradiso w reż. Giuseppe Tornatore, Za garść dolarów w reż. Sergia Leone, Zawodowiec w reż. Georgesa Lautnera, Magdalena w reż. Jerzego Kawalerowicza. Na zakończenie koncertu artyści wykonają temat Wojciecha Kilara z filmu Krzysztofa Zanussiego Z dalekiego kraju, kreślący historię życia Karola Wojtyły na tle historycznych wydarzeń.
Ennio Morricone jest autorem muzyki do ponad 500 filmów. Artysta był laureatem wielu nagród za muzykę: Złotego Globu za film Misja, nagród BAFTA za najlepszą muzykę w filmach: Dawno temu w Ameryce, Misja, Nietykalni i Cinema Paradiso. W 2007 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości przyznanego przez Amerykańską Akademię Filmową. Ennio Morricone wielokrotnie odwiedzał Polskę. Dyrygował orkiestrami w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie.
Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury, współorganizowanym z partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Ideą cyklu od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Koncerty odbywają się w zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu szesnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 170 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.
Udział w koncercie jest bezpłatny. W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego.

WYKONAWCY:
Magdalena Schabowska-Krawczyk – sopran
Joanna Monachowicz – obój, rożek angielski
Witold Lewicki – harmonijka ustna
Maria Lewicka – flet poprzeczny, flet piccolo, flet altowy
Danuta Kojro-Pawulska – instrument klawiszowy
ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ
pod dyrekcją Jana Lewtaka
Paweł Sztompke – słowo o muzyce

PROGRAM
Ennio Morricone (1928–2020)
Tematy z filmów, m.in. Karol. Człowiek, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato, Misja w reż. Rolanda Joffe , Dawno temu w Ameryce w reż. Sergia Leone, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie w reż. Sergia Leone, Kino Paradiso w reż. Giuseppe Tornatore, Za garść dolarów w reż. Sergia Leone, Zawodowiec w reż.Georgesa Lautnera, Magdalena w reż. Jerzego Kawalerowicza. Na zakończenie koncertu usłyszą Państwo temat Wojciecha Kilara z filmu Krzysztofa Zanussiego Z dalekiego kraju, kreślący historię życia Karola Wojtyły na tle historycznych wydarzeń.
Na początku 2020 roku planowaliśmy w ramach Festiwalu Mazowsze w Koronie koncert październikowy z muzyką Haendla i Marcello w programie, dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II, z udziałem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyr. Jana Lewtaka. W lipcu br. odszedł światowej sławy artysta włoski – Ennio Morricone, kompozytor m.in. muzyki do ponad czterystu filmów, a wśród nich: Misja, Karol. Człowiek, który został papieżem, Karol – Papież, który pozostał człowiekiem.
Artysta był laureatem wielu nagród za muzykę: Złotego Globu za film Misja, nagród BAFTA za najlepszą muzykę w filmach: Dawno temu w Ameryce, Misja, Nietykalni i Cinema Paradiso. W 2007 roku otrzymał Honorowego Oskara za całokształt twórczości przyznanego przez Amerykańską Akademię Filmową.
Ennio Morricone wielokrotnie odwiedzał Polskę. Dyrygował orkiestrami w Warszawie, Gdańsku, we Wrocławiu, w Łodzi i Krakowie.
Zdecydowaliśmy zaprezentować w październiku na koncercie Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej wybrane utwory Kompozytora. Jest to nasze muzyczne pożegnanie z legendą muzyki filmowej, wybitnym i wszechstronnym artystą, zamieszkałym w kraju, który stał się drugim domem także dla Karola Wojtyły.

Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

Współorganizatorami koncertu w Pruszkowie są Powiat Pruszkowski oraz Parafia św. Kazimierza w Pruszkowie. Partnerem koncertu jest LEWART.