Nienudna płyta

Recenzja Rafała Węglewskiego, artykuł ukazał się w Tygodniku Niedziela, nr 34, w dniu 22 sierpnia 2018 r.

 

Propozycja na smutek, więcej dźwiękowej przestrzeni i sedno podane w ciekawy sposób, bo nie wprost. A jak? Oryginalnie, alternatywnie co nie znaczy, że nudno. Piękno muzyki ukryte gdzieś w miejscu, który muzyczny duet Fisheclectic daje nam w prezencie między słowami i każdą zagraną nutą na płycie ,,Jeszcze nie znikaj”.
Radość ze słuchania płyty i jej głębi a czas poświęcony na słuchanie nie będzie zmarnowany. Materiał jest ambitny i oczarowuje formą, która nie jest przeciętna, czyli będziemy wielokrotnie wracać do tego krążka.
Muzyka wpisująca się w nurt chrześcijański jest propozycją dla każdego. Jednak nie zawsze, każdy chce jej słuchać. Natomiast w warstwie tekstowej muzyka Fisheclectic nie dyktuje nam warunków, a jedynie proponuje spotkanie z kimś, kto może dać pełnie szczęścia. Mowa oczywiście o Bogu. Czy jest to zawoalowane, może istnieje jakiś tajny przekaz? Nie, jest po prostu szczere, subtelne i nienadęte. Jest to duża sztuka pośród wielu propozycji, które są nam wręcz komercyjne oferowane, a nawet wciskane na siłę.
Czym jest zatem ich muzyka? Trzeba by napisać, że jest to tworzenie, komponowanie, proces twórczy, potrzeba przekazania sztuki, forma wyrazu. Czyli w zasadzie można podpisać pod tym wszystko. Otóż nie. Gdyż ta propozycja jest nietuzinkowa. Tak samo jak nie ma stuprocentowej recepty na sukces tak samo i ja nie jest w stanie zmusić nikogo do tej muzyki.
Gorąco jednak polecam, zachęcam.
Brzmienie jest również tak samo ciekawe jak i warstwa tekstowa. Myślę, że można się przy niej zrelaksować, odpocząć. Co ważne na chwilę zatrzymać wsłuchać w muzykę i w samego siebie, poczuć muzykę z duszą i naszą duszę w naszym własnym ciele. Trzynaście premierowych piosenek, tego przestrzennego brzmieniowo zespołu z pewnością zasługuje na szerszą uwagę. Na pewno utwory: ,,Chodź”, tytułowy ,,Nie znikaj”, ,,Zazdrosny”, ,,Eli” szczególnie przypadną do gustu. Fisheclectic to zespół założony przez małżeństwo artystów Joannę i Łukasza Kupczyńskich.