Naród, który traci pamięć, traci sumienie

Żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca przez cały tydzień poprzedzający święto Wojska Polskiego odwiedzają i porządkują groby i mogiły żołnierzy Armii Krajowej. W poniedziałek byli w Pruszkowie, by na cmentarzu parafii św. Kazimierza odnaleźć miejsca pamięci.

Naród, który traci pamięć, traci sumienie

“Zapomniane mogiły i groby, przydrożne pomniki i tablice pamięci przed zbliżającym się świętem Wojska Polskiego i 82. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej porządkują żołnierze 61 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Grójca. Terytorialsi oddają w ten sposób hołd wszystkim poległym w walce o wolną ojczyznę.

 

61 blp z Grójca wchodzący w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej kontynuuje misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dlatego przez cały tydzień poprzedzający Święto Wojska Polskiego terytorialsi z 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca odwiedzają i porządkują groby, mogiły i miejsca pamięci żołnierzy Armii Krajowej w swoich rejonach odpowiedzialności.

Sprzątanie mogił żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli 9 sierpnia na katolickim cmentarzu parafialnym w Żyrardowie oraz cmentarzu parafii św. Kazimierza w Pruszkowie. – Spłacamy dług wobec tych, którzy oddali życie za to, żebyśmy my dziś mogli żyć w wolnej Ojczyźnie – mówił por. Krzysztof Cieciura, dowódca 612 kompanii 61 blp w Grójcu, który obecnie dowodzi działaniami żołnierzy WOT na terenie powiatu pruszkowskiego, dodając: – Jak powiedział Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” To co dziś tu robimy, to nie tylko upamiętnienie bohaterów wojennych, to także zachęta dla każdego, kto nosi oliwkowy beret i biało-czerwoną na ramieniu, by z ich życia czerpać inspirację.
W poniedziałek żołnierze z Grójca uporządkowali na pruszkowskiej nekropolii pomniki upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej poległych w walkach I i II Wojnie światowej oraz pomnik Harcerek i Harcerzy. W tych miejscach zapłonęło również światełko pamięci, które złożyła delegacja grójeckiej jednostki.”

Zespół Prasowy – 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
WWW: www.terytorialsi.mil.pl
“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”