Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego – otwarte

Od 8 maja – wystawa stała otwarta dla zwiedzających. Można ją oglądać w soboty i w niedziele w godz. 11.00-15.00.


Co prawda wciąż z pewnymi ograniczeniami, bo tylko w weekendy, ale można już odwiedzać naszą wystawę stałą.

Do 20 czerwca dostępna jest także wystawa czasowa Piotra Rogalińskiego

zatytułowana „Nie-zabawki”, która z kolei czynna jest przez cały tydzień, z wyjątkiem poniedziałków.
Wtorek-piątek – godz. 9.00-15.00
Sobota-niedziela – godz. 11.00-15.00.

„Nie-zabawki to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału (belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp.), często w uproszczony sposób. Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty.
Inspiracją do ich powstania stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, naśladując dorosłych. Nie-zabawki, umieszczone w nowych kontekstach, poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć.
Nie-zabawki kontrastują ze współczesnym światem pełnym koloru i szybkiego obrazu. W konsumpcyjnym, nierealnym, bajkowym świecie kreowanym przez producentów, człowiek traktowany jest przedmiotowo, jest klientem, a w wielu przypadkach produktem. W nie-zabawkach zawarta jest niezgoda na takie traktowanie człowieka, jego ciała i sfery duchowej.
Nie-zabawki zawierają także element niepełnosprawności: ludzie nie posiadają rysów twarzy, w postaciach zwierzęcych trudno rozpoznać gatunek, pojazdy w rzeczywistości nie mogłyby się poruszać. Stają w opozycji do dążeń stworzenia „doskonałego człowieka w doskonałym świecie”. Są także marzeniem o lepszym świecie.”

O autorze:
Piotr Rogaliński zajmuje się działaniami na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. wykonuje dekoracje i scenografie do koncertów i spektakli, a specjalizuje się w tworzeniu rzeźb-zabawek i postaci kolędniczych.

Źródło: Oficjalna strona autora wystawy – http://www.pracownia-borowiec.pl/galeria1.html