Moniuszko w Młochowie

18 sierpnia, niedziela, godz. 16:00,
Młochów, zespół pałacowo-parkowy (taras przy kościele pw. św. Michała Archanioła)

Mazowsze w Koronie wpisuje się w program obchodów Roku Stanisława Moniuszki, ustanowionego z okazji 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora. Kolejny koncert tegorocznego cyklu odbędzie się 18 sierpnia o godz. 16:00 w parku przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Młochowie. Soliści Katarzyna Bienias (sopran) i Jasin Rammal-Rykała (bas) oraz Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova wykonają program pt. Stanisław Moniuszko w 200. rocznicę urodzin.
Stanisław Moniuszko nazywany jest ojcem polskiej opery. Twórczość kompozytora odznaczała się nie tylko wysoką wartością artystyczną – pełna narodowych i patriotycznych odniesień krzepiła serca Polaków w czasach niewoli. Jego opery i pieśni odegrały w dziedzinie muzyki rolę podobną do literackich dzieł Henryka Sienkiewicza. W Roku Stanisława Moniuszki w programie festiwalu Mazowsze w Koronie nie mogło zatem zabraknąć wokalnych dzieł kompozytora, zajmujących szczególne miejsce w świadomości Polaków.
Im właśnie poświęcony będzie najbliższy koncert, który odbędzie się w plenerze parku w Młochowie, na tarasie przy kościele pw. św. Michała Archanioła 18 sierpnia o godz. 16:00. Wystąpią soliści: Katarzyna Bienias (sopran) i Jasin Rammal-Rykała (bas) oraz Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova. Program pt. Stanisław Moniuszko w 200. rocznicę urodzin złożony będzie m.in. ze znanych pieśni Moniuszki, takich jak: Stary kapral, Dziad i baba, Prząśniczka, Pieśń wojenna, Kozak czy Złota rybka, a także fragmentów oper: Halka i Straszny dwór.

   
Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tegoroczna edycja wpisuje się w obchody Roku Stanisława Moniuszki na Mazowszu. Ideą Mazowsza w Koronie od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Ma to jednak miejsce nie w specjalnie do tego przeznaczonych salach koncertowych, ale w wiekowych naznaczonych historią zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu piętnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 160 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Szczegółowe informacje na: www.mazowszewkoronie.pl oraz www.mik.waw.pl

Współorganizatorzy i partnerzy koncertu w Młochowie: Nadarzyński Ośrodek Kultury, Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Michała Archanioła w Młochowie, Gmina Nadarzyn

Informacja prasowa Mazowiecki Instytut Kultury: e-mail r.lubiak@mik.waw.pl ; www.mik.waw.pl