Młodzi mistrzowie gminy Michałowice

Obok szkolnych obowiązków znajdują czas na rozwijanie swoich sportowych pasji, a regularne treningi oraz ciężka praca przynoszą znakomite efekty. W swoich kategoriach wiekowych są już mistrzami Polski, stawali na podium mistrzostw Europy lub świata, są reprezentantami kadry narodowej. Corocznie gmina Michałowice wspiera takich młodych utalentowanych sportowców, przyznając im stypendium sportowe. W tym roku otrzyma je już 6 osób. Wkrótce z pewnością będą następni.

Jakub Popielarski z Komorowa – członek Kadry Narodowej od 2018 r. w skialpiniźmie (narciarstwie wysokogórskim) oraz członek Polskiego Związku Alpinizmu.
Powszechnie sport nazywany również jest skituringiem. Polega na podchodzeniu pod górę na nartach, a następnie zjeżdżaniu. Podchodzenie ułatwiają foki (kiedyś wykonywano je z prawdziwej skóry zwierząt, teraz jest to silikonowa taśma o podobnej budowie, którą podkleja się spód nart). Jest to bardzo stary sposób poruszania się w górach, a obecnie dobry pomysł spędzania czasu. Może wkrótce ta dyscyplina sportowa stanie się olimpijską?
Zawody skalpinizmu są różnorodne. Trwają od 30 minut do 3 godzin, a odbywają się w górach lub na…. skoczniach narciarskich. Przybierają różną formę: tzw. Vertical, Individual – podejścia i zjazdy lub Sprint – gdzie stawia się na utrudnienia techniczne. Ta dyscyplina jest bardzo wymagająca. Trzeba mierzyć się z własnymi siłami z jednej strony, a warunkami pogodowymi, np. z wiejącym silnym wiatrem, z drugiej.
W 2018 r. Kuba wygrał Puchar Polski w kategorii kadetów. Zaliczył pierwszy start w Pucharze Europy, który rozgrywał się na zboczach Etny. W ciągu dwuletniej przygody z tym sportem miał szansę ścigać się też w Pucharze Świata z najlepszymi. W styczniu 2019 roku udało mu się zdobyć 3. miejsce w Pucharze Europy, które odbyły się w Austrii w Bischofshofen.

Sezon startów to oczywiście zima, ale przygotowania do sezonu trwają cały rok. Kuba zimą spędza czas głównie na nartach skiturowych i biegówkach. Latem jeździ na rowerze i nartorolkach, a najwięcej czasu poświęca biegom górskim. W zawodach tego typu też ma kilka zwycięstw:
· Wicemistrzostwo Polski w biegu pod górę (na szczyt Kasprowego Wierchu 1987 m n.p.m) dystans 10 km z przewyższeniem 1000 m – 2017 r.
· 3.miejsce J/w 2018 r.
· 3. miejsce na „Biegu Sokoła” (dystans 15 km) w kategorii do 30-go roku życia
· 9. miejsce na zawodach Eliminator (4-krotny podbieg pod górę Czantoria) 2018 r.
· 2. miejsce w zawodach na Słowacji (Beh do Choča) 2018 r.
· 2. miejsce w biegu na Brestovą (dystans 8 km i 1200 m przewyższenia) 2018 r.
· Wicemistrzostwo Polski na Pilsku – 2019 r.

Całoroczne treningi i zawody to ciężka praca: prawie 500 godz. spędzonych w większości w górach. Łączny dystans to 3000 km (po 1000 km na nartach i biegiem po górach) i 159 km przewyższenia (to tak jakby wejść 20 razy z poziomu morza na szczyt Mount Everestu).

Marta Wrzeszcz z Michałowic trenuje taniec od 5-go roku życia i poświęca swojej pasji każdą wolną chwilę. Swoją taneczna karierę rozpoczynała w Egurrola Dance Studio, potem był Art Dance Complex, a obecnie Akademia Tańca Reliese. To właśnie z tym pierwszym klubem zdobyła swoje pierwsze Mistrzostwo Europy w tańcu sportowym w 2013 r. Potem były indywidualne tytuły zdobyte solo i w duetach na różnego rodzaju turniejach (m.in.: II miejsce solo jazz do lat 11 Mistrzostwa Polski IDO Grójec 2013, I miejsce duety modern jazz do lat 11 Mistrzostwa Polski IDO Siedlce 2014).
Jednak swoje największe sukcesy taneczne stypendystka gminy Michałowice osiągnęła z Akademią Tańca Reliese. Coroczny start i wysokie miejsca w Krajowych Mistrzostwach IDO w kategoriach: jazz i modern oraz coroczny start w Mistrzostwach Świata IDO – w tychże samych kategoriach.

Największym sukcesem Marty było zdobycie w 2014 roku Mistrzostwa Świata IDO z formacją juniorską jazz w choreografii „Black Bird” oraz dwa złote medale zdobyte na World Beach Masters Samcheok w Korei Południowej w 2017 roku w duecie, w kategoriach junior pom double i junior jazz double.
Ponadto, w 2015 roku młoda tancerka wzięła też udział w programie SUPERDZIECIAK, w kategorii taniec, emitowanym w Polsacie, gdzie doszła do półfinału.
Pomimo tak młodego wieku Marta Wrzeszcz ma na swoim koncie projekty taneczne realizowane z choreografami z Francji i Londynu: Kseną Audrey i Lukasem McFarlanem – zwycięzcą kanadyjskiej edycji „Got to Dance”. W latach 2017 i 2018, jako jedyna Polka została zakwalifikowana do jego programów treningowych SEEDS SEASON II i III, gdzie w gronie najlepszych tancerzy z całej Europy realizowała projekt „In Journey”, wystawiony na deskach teatru w Londynie.
Młoda mistrzyni cały czas szkoli swój warsztat taneczny zdobywając nowe umiejętności w szkołach tanecznych w Londynie (PINEAPPLE) i Stanach Zjednoczonych (BRODWAY DANCE CENTER).
Korzysta również z warsztatów tanecznych w kraju, gdzie podnosi swój kunszt taneczny pod okiem takich sław jak np.: Matthew Tseng, Jonathan Hour, Luciano Di Natale, Hope Maimane, Jan Ravnik, Thiery Verger, Julia Spisser.
I co jest najważniejsze, pomimo tak dużej liczby zajęć i treningów Marta nie zaniedbuje swoich codziennych, uczniowskich obowiązków – ma bardzo dobre wyniki w nauce, a także znajduje czas na zajęcia dodatkowe, takie jak konkursy recytatorskie, w których reprezentuje swoją szkołę.

Martyna Maciejewska z Michałowic-Wsi – trenuje snowboard freestyle, głównie Slopestyle oraz Big Air. Od października 2015 r. należy do Freestyle Club x Michał Ligocki.
Martyna już kilkakrotnie stawała na najwyższym podium, począwszy od Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, na zwycięstwie w Pucharze Europy kończąc. W ubiegłym roku została powołana do Kadry Narodowej Juniorów Polskiego Związku Narciarskiego. Lista jej osiągnięć jest imponująca:
· luty 2017 r. – I miejsce, w konkurencji Snowboard Slope Style – XXIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych
· luty 2018 r. – I miejsce, w konkurencji Snowboard Big Air – II Edycja Pucharu Polski
· marzec 2018 r. – I miejsce, w konkurencji Snowboard Slopestyle – Mistrzostwa Polski
· maj 2018 r. – powołanie do Kadry Narodowej Slopestyle Juniorów PZN
· 25.01.2019 r. – III miejsce w konkurencji Snowboard Slopestyle – Puchar Europy, Vars, Francja
· 26.01.2019 r. – III miejsce w konkurencji Snowboard Big Air – Puchar Europy, Vars, Francja
· 03.02.2019 r. – dwukrotnie I miejsce w konkurencji Snowboard Big Air – Puchar Europy, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
· 15-16.02.2019 r. – I miejsce w konkurencji Snowboard Big Air – Puchar Europy, Białka Tatrzańska.

Stypendium sportowe – zasady przyznawania – Stypendyści 2019 – LINKI  KUBA I MARTYNA – Link MARTA

Informacja: Stanowisko ds. promocji i polityki informacyjnej