Michał z Pruszkowa walczy z ostrą białaczką szpikową

Informacja prasowa
Warszawa, 24 sierpnia 2022r.

40-letni Michał z Pruszkowa walczy z ostrą białaczką szpikową
– możesz pomóc rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku.

 

Michał dobrze wie jak ważna jest idea dawstwa. Sam był zarejestrowany – jako 1 z 1 800 000 potencjalnych dawców szpiku – w bazie Fundacji DKMS i dwukrotnie potwierdzał swoją wstępną gotowość do pomocy potrzebującym pacjentom. Niespodziewanie w lipcu tego roku Michał stanął po drugiej stronie. Od dwóch miesięcy na oddziale warszawskiego szpitala walczy o zdrowie i szczęśliwe życie dla siebie i swojej rodziny.

W 2016 roku Michał zarejestrował się jako potencjalny dawca szpiku. Wówczas nawet nie przychodziło mu na myśl, że kilka lat później to on będzie potrzebował pomocy. Kilka miesięcy po rejestracji zadzwonił do Niego telefon z Fundacji DKMS, że znalazł się zgodny, potrzebujący pacjent. Michał bez wahania potwierdził swoją gotowość. Do samej procedury jednak nie doszło. “Zdarza się, że potencjalni dawcy, którzy zostaną wybrani jako zgodni dla danego pacjenta, po wykonaniu pobrania krwi w celu typizacji potwierdzającej nie zawsze przechodzą do kolejnego etapu, czyli badań wstępnych i oddania krwiotwórczych komórek macierzystych. Dzieje się tak z różnych przyczyn, czasem to pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, a czasem obecność innego, bardziej zgodnego dawcy. Ważne jest, by dawca potwierdził swoją chęć i był w gotowości.” – tłumaczy dr Tigran Torosian, dyrektor medyczny Fundacji DKMS. Po kilku latach okazało się, że znów pojawił się ktoś, komu Michał mógł pomóc, jednak i tym razem został jedynie postawiony w stan gotowości. Kolejny telefon zadzwonił już, gdy mężczyzna sam przebywał na oddziale hematologii.

Rodzina – siła do walki
Michał od lat pracuje w banku, w którym spełnia się jako ekspert w dziale bankowości. Ma wspaniałą, wspierającą rodzinę. Jest szczęśliwym mężem i tatą 8-letniej córki Oli i 4-letniego syna Aleksandra. “W ostatnim czasie przeprowadziliśmy się do nowego domu. Jednak dane mi było cieszyć się nim tylko dwa miesiące. 1 lipca zamknąłem za sobą drzwi domu, by otworzyć drzwi szpitalnego oddziału.” – mówi Michał. “Wstępną diagnozę usłyszałem będąc razem z żoną. Pierwszym odczuciem była dezorientacja i kompletny chaos w głowie. Jednak po chwili zmieniły się one w ogromną determinację do walki.” – dodaje mężczyzna.
“Dla mnie moment diagnozy to był szok i niedowierzanie, że to co się dzieje jest prawdą, ale jednocześnie poczułam ogromną siłę do działania i do wspierania męża” – wspomina Monika, żona Michała. Cała rodzina zmieniła plany i priorytety. Teraz najważniejsze jest, aby Michał wrócił do zdrowia, a cała czwórka odzyskała swoją zwykłą codzienność. “Chcę wrócić do domu zdrowy i przytulić moją rodzinę. Mam również wspaniałych przyjaciół i mój dom jest zawsze dla nich otwarty. Dziś, kiedy wiem, ile pomocy od nich otrzymała moja żona, to nie wiem, jak będę im dziękował.” – podsumowuje Michał.

Przeszczepienie szpiku – nadzieja na wyzdrowienie
Michał niedługo po postawieniu diagnozy dowiedział się od lekarza, że przeszczepienie szpiku będzie dla Niego najprawdopodobniej jedyną szansą na wyzdrowienie: “Przede mną kilka miesięcy leczenia w szpitalnych murach i przeszczep. Niestety moja siostra nie jest ze mną zgodna pod kątem antygenów HLA, więc potrzebuję znaleźć „genetycznego bliźniaka”, który podaruje mi szansę na życie. Rejestracja do bazy dawców nic nie boli, a może być szansą dla mnie i wielu innym chorych na nowotwory krwi.” – apeluje Michał.

Możesz pomóc- zarejestruj się
Rodzina i bliscy Michała postanowili działać i wspólnie z Fundacją DKMS organizują Dni Dawcy Szpiku dedykowane Michałowi i innym pacjentom, dla których zgodny dawca szpiku jest jedyną szansą na wyzdrowienie. “Zetknęłam się już z chorobami nowotworowymi i niestety straciłam dwie bliskie mi osoby. W przypadku Michała uznałam, że trzeba działać! Dlatego bezzwłocznie skontaktowałam się z Fundacją DKMS” – mówi Marta, inicjatorka akcji rejestracji. W pomoc przy organizacji i przeprowadzaniu Dni Dawcy szpiku, które w najbliższym czasie odbędą się na terenie powiatu pruszkowskiego włączyła się również Ola- wolontariuszka Fundacji DKMS. “Dlaczego pomagam? Ktoś kiedyś uratował mi życie oddając krew, więc chcę się odwdzięczyć i być może teraz to ja oddając krew i rejestrując potencjalnych dawców szpiku komuś pomogę” – tak Ola opisuje swoją motywację. Na informację o chorobie mieszkańca Pruszkowa oprócz rodziny i przyjaciół zareagowała również lokalna społeczność. “Włączyłam się do akcji dla Michała, ponieważ uznałam, że mam przestrzeń do zdobienia czegoś dobrego dla naszego sąsiada i zaczęłam działać!” – wyjaśnia Ania, lokalna działaczka społeczna.

Dzięki wspólnemu działaniu zaangażowanej w organizacje Dni Dawcy Szpiku grupy inicjatywnej akcje rejestracji odbędą się:

• 27 sierpnia 2022 r. (sobota)
Centrum Handlowe Nowa Stacja- ul. Sienkiewicza 19, Pruszków, w ramach cyklu „Razem po zdrowie”, godz. 11:00 – 18:00
Park im. Tadeusza Kościuszki, Pruszków, podczas „Pożegnania Lata 2022”, godz. 14:00 – 19:30

• 28 sierpnia 2022 r. (niedziela)
Park miejski im. Magdaleny Abakanowicz, Raszyn, podczas Dożynek Gminnych, godz. 15:00 – 22:00
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, której wskaźnik masy ciała – BMI nie przekracza 40.

Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Koordynator działu rekrutacji dawców
e-mail: kamil.stachowicz@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 232