Lato – czas nauki

„Młodzi, Zdolni, Stąd” – druga wystawa fotografii Piotra Tomaszewskiego z cyklu „Ptaki Polskie”, zatytułowana „Lato, czas nauki”. Prelekcję wygłosił dr Bolesław Jabłoński – ornitolog. Wystawa czynna jest do 20 czerwca w godzinach pracy Młodzieżowego Domu Kultury ul. Kościuszki 41. Zapraszamy do obejrzenia.

 

Piotr Tomaszewski.

Piotr Tomaszewski interesuje się fotografią od pewnego czasu. Mimo że, choćby na jego młody wiek, fotografuje niedługo, to jego prace wskazują już na dojrzałość i wrażliwość na otaczający go świat. Bo wszystko wokół nas niesie ze sobą wiele  intrygujących obrazów, ale tylko nieliczni potrafią je dojrzeć. W kręgu fotoreporterskich zainteresowań Piotra jest zarówno stara zanikająca tkanka miejska, imprezy społeczne, kulturalne i sportowe, pruszkowskie i okoliczne krajobrazy o każdej porze roku, pogodowe ekstrema, sztuczki techniczne z fotografią.

Birdwatching czyli obserwowanie ptaków to coraz bardziej popularna forma spędzenia wolnego czasu. Od niedawna i ja wciągnąłem się w obserwację i fotografowanie ptaków.

Ostatnio wiele czasu Piotr poświęcił nowej pasji – ptakom, robiąc ciekawe zdjęcia i przy okazji poszukując na  ich temat wiedzy przyrodniczej. Zainteresowanie do ptaków zrodziło się dzięki temu, że na terenie Pruszkowa i okolic można spotkać wiele ich gatunków.

W 2017 roku w naszym mieście zaobserwowano ponad 110 gatunków ptaków, a od początku tego roku pruszkowscy miłośnicy przyrody zaobserwowali już prawie 80 i ich liczba cały czas rośnie. Na terenie Pruszkowa można spotkać między innymi najmniejszego w Europie mysikrólika, kolorowego zimorodka, siedem gatunków dzięciołów czy nawet największego spośród latających drapieżników Europy – bielika.

Dr Bolesław Jabłoński.

Bolesław Jabłoński – ornitolog z Poznania, wychowany przez dziadka w Przemykowie, koło Pińczowa w rodzinie patriotycznej. W czasie wojny mama  była radiotelegrafistką i kurierem, a ojciec w partyzantce AK w Puszczy Niepołomickiej. Od 1945 r. mieszkał w Radości, później w Warszawie. Od wielu lat mieszkaniec Otrębus.

Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów pracował jako rybak na Morzu Północnym i przewoził dla prof. Raabego okazy fauny morskiej do ćwiczeń ze studentami. W latach 1978 – 1981 brał udział w 3 wyprawach naukowych na Antarktydę z geologami, ornitologami i hydrobiologami m.in. prof. K. Birkenmajerem, Zbigniewem Rubinowskim, Antonim Tokarskim, Andrzejem Paulo, dr Wasilewskim. Zajmował się tam obserwacją cykli rozwojowych ptaków i organizmów morskich.

Napisał prace naukowe m.in. na temat Zatoki Admiralicji i Wyspy Pingwinów. Jego imieniem i nazwiskiem oznaczono na Antarktydzie zatoki: Zatokę Jabłońskiego na półwyspie Tartar i Zatokę Bolka na Cape Melville.

Po skończeniu studiów pracował w Instytucie Zoologii PAN na ul. Wilczej w Warszawie, gdzie w owym czasie było Muzeum Przyrodnicze, później połączone z Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury. W latach 80-tych  Bolesław Jabłoński za uczestnictwo w procesie kolegi, którego chciano usunąć z pracy, został namówiony do odejścia z pracy. Zatrudnił się w PACZ-u  firmie Czesława Kropielnickiego produkującej artykuły spożywcze w Milanówku. Praca dawała możliwość transportu nielegalnych w czasach komunistycznych publikacji, które były drukowane w domu Państwa Jabłońskich. Między innymi były to wydania na temat ochrony przyrody SOS – Serwisy Ochrony Środowiska, które wtedy były redagowane po to, aby przygotować kadrę fachowców mogącą działać po zakończeniu obrad  „Okrągłego Stołu”. Po jakimś czasie firma PACZ musiała zmienić profil. Powstał HAT – produkujący nieszkodliwe płyny dla gospodarstwa domowego. Bolesław Jabłoński należał do Polskiego Związku Żeglarskiego, gdzie wspólnie z hydrobiologami i firmą HAT pracowali nad sposobami oczyszczania  wód w polskich jeziorach. Po utracie pracy dorabiał pisaniem artykułów na temat ochrony środowiska i wykładami. Potem do emerytury pracował w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Młochowie.

Za stroną „Otrębusy i Kanie”. https://www.otrebusy.pl/slawni-ludzie/boleslaw-jablonski