Krótka historia pewnej obrabiarki z Fabryki Obrabiarek “Mechanicy” w Pruszkowie

Druga połowa roku 2021. Odwiedzający nowo wybudowaną galerię pruszkowską “Nowa Stacja”, zaraz przy głównym wejściu przechodzą obok pomieszczenia, w którym stoi eksponat – obrabiarka do metali- frezarka uniwersalna, która jak można się domyślać jest produktem zlikwidowanej już, znanej w Pruszkowie Fabryki Obrabiarek “Mechanicy”. Obok stoją tablice informujące pokrótce o historii miejsca, na którym wybudowano galerię. Ale o samym eksponacie nie ma informacji żadnej. Na podstawie wspomnień jednego z ówczesnych pracowników Fabryki przedstawiamy ciekawą historię pamiątkowego eksponatu i jego drogę do sali w “Galerii” pruszkowskiej.
Wczesne lata 70-te XX wieku. “Mechanicy” zaangażowani w proces przygotowania fabryki do podjęcia produkcji nowoczesnych centrów obróbczych. W tym czasie, do FO w Pruszkowie zgłaszają się przedstawiciele warsztatu mechanicznego Politechniki Warszawskiej z prośbą o remont ich wysłużonej frezarki uniwersalnej. Dyrekcja FO wyraża zgodę i frezarka zostaje przyjęta do remontu. Po dokładnych oględzinach okazało się, że jest to frezarka uniwersalna ze skrętnym stołem typ 2FC, wczesnej produkcji “Mechaników” (lata 20-te XX w., kiedy była to fabryka Stow. Mech. Polskich z Ameryki) wykonana na podstawie dokumentacji i części przywiezionych z USA firmy CINCINNATI. Po szczegółowej analizie stanu technicznego frezarki stwierdzono, że z powodu znacznego zużycia, braku części i starych, nienowoczesnych, rozwiązaniach technicznych, nie ma sensu przeprowadzanie remontu. W ramach dobrej współpracy z Politechniką Warszawską, zaproponowano warsztatowi PW wyremontowaną, w dobrym stanie frezarkę uniwersalną produkcji powojennej “Mechaników”. Stara frezarka pozostała w fabryce, oczekując na przekazanie na złom.
Na szczęście, wzbudziła ona zainteresowanie starszych pracowników fabryki i emerytów. Na skutek ich sugestii, po jakimś czasie, do Dyrekcji zgłosili się przedstawiciele Głównego Mechanika fabryki z propozycją podjęcia jednak remontu frezarki z myślą o zachowaniu jej jako obiektu muzealnego- pierwszej frezarki wyprodukowanej w Pruszkowie. Dyrekcja zgodziła się i przystąpiono do remontu, który trwał ponad rok.
W jego wyniku otrzymaliśmy-kompletną frezarkę pomalowaną jasnymi farbami (w oryginale kolor zielony) – eksponat przyciągający wzrok obserwatora i wspominający historię “Mechaników” pruszkowskich. Wtedy pojawił się problem z umiejscowieniem eksponatu, aby go mogli oglądać jak najliczniejsi obserwatorzy. (zdjęcia) Myślano o wejściu do sali kinowej w budynku “Mechaników”, ale ostatecznie eksponat postawiono na II-im piętrze budynku głównego, przed wejściem do biura konstrukcyjnego fabryki. Podczas całego późniejszego okresu, do czasu likwidacji “Mechaników”, był przemieszczany do różnych pomieszczeń i korytarzy, w zależności od potrzeb i pomysłów ówczesnych właścicieli fabryki albo syndyka masy upadłościowej (który nie zgodził się na przekazanie eksponatu do Muzeum Techniki w W-wie), aby w końcu znaleźć swe miejsce w “Nowej Stacji”. Wspominając o historii zachęcać do zakupów !!

Sic transit gloria mundi”

 

 

Pruszków, wrzesień 2021.
opr. Janczar