Kobiecość w macierzyństwie

„Kobiecość w macierzyństwie” – charytatywna wystawa zdjęć Moniki Dudzik

9 października w Nowej Stacji odbył się wernisaż otwierający wystawę zdjęć Moniki Dudzik poświęcona tematyce „Kobiecości w macierzyństwie”. Autorka zdjęć – rocznik ’76, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wolny strzelec. Wielbicielka rękodzieła artystycznego, dobrych książek i seriali oraz fotografii. Kocha rzeczy piękne, unikalne, z duszą.

Inicjatywa tego charytatywnego przedsięwzięcia zrodziła się podczas zajęć Klubu Aktywnych Mam założonego przez Annę Chomiak, lokalną aktywistkę, autorkę książki „Nieidalnik. Sztuka szczęśliwego życia” i bloga nieidealnaanna.pl. Obydwie kobiety łączy nie tylko pasja i zaangażowanie się we wspieranie kobiet, ale również przyjaźń i zamiłowanie do sztuki.

Wystawa znajduje się na parterze CH Nowa Stacja w Pruszkowie przy ul. Sienkiewicza 19. Jest otwarta dla odwiedzających do 31 października w godzinach funkcjonowania centrum handlowego. Wernisaż poprowadziły: Marta Wieterska i Oliwia Filipowicz.

Skąd pomysł na wystawę „Kobiecość w macierzyństwie” ?

Monika Dudzik podkreśla, że „jako kobiety jesteśmy definiowane przez pryzmat różnych ról, jakie spełniamy – ze szczególnym wskazaniem na rolę matki. W naszym społeczeństwie surowe ocenianie matek i poddawanie ich wiecznej krytyce idzie w parze z nieustannym wywieraniem na nie presji, że muszą być doskonałe pod każdym względem i nie mogą popełniać błędów. Mają też święty obowiązek rezygnowania z siebie i ustawiania własnych potrzeb na końcu kolejki. To powszechne i bardzo niesprawiedliwe zjawisko, a przy tym na tyle silnie zakorzenione w ludziach, że nierzadko dajemy za wygraną i poddajemy się mu. Boimy się popaść w niełaskę otoczenia, a nie obawiamy się tego, że w tym wszystkim zgubimy siebie? Jesteśmy przede wszystkim kobietami, o czym nigdy nie powinnyśmy zapominać. Mamy prawo żyć po swojemu i czuć się piękne niezależnie od rozmiaru ubrań czy wieku. To jest coś, o czym warto sobie non stop przypominać”.

Wystawa zdjęć inna niż wszystkie.

„Kobiecość w macierzyństwie” to projekt charytatywny, mocno osadzony w lokalnym środowisku, ale nie odbyłby się bez wsparcia z zewnątrz. 17 matek z Klubu Aktywnych Mam postanowiło zrobić coś dobrego dla innej mamy, koleżanki która walczy o zdrowie swojej 2-letniej córeczki. Mowa o Paulince Tężyckiej z Grodziska Mazowieckiego, która choruje na hemimelię strzałkową. Dziewczynka przeszła pierwszą, kosztowną operację, ale środki na dalsze leczenie są niezbędne, by mogła chodzić i normalnie funkcjonować. Podczas wernisażu Kinga Tężycka (mama Paulinki) przecięła czerwoną wstęgę i zaprosiła gości do oglądania zdjęć. Towarzyszył jej mąż Darek i córeczka.

Projekt o podwójnym znaczeniu.

W sesji która odbyła się 21 sierpnia w Apartamentach Varsovia na Kasprzaka, wzięło udział blisko 30 osób! 17 mam wcieliło się w rolę modelek. Zostały profesjonalnie umalowane, uczesane oraz poprowadzone przez sztab fotografów. Monika Dudzik wykonała czarno-białe portrety kobiet, na których pokazała ich kobiecość i różnorodność. W sesji asystował i wspierał ją mentalnie jej brat Krzysztof Dudzik. Dla kobiet było to nowe doświadczenie, które skłoniło je do wyjścia poza strefę własnego komfortu i zmierzenia się z własnymi kompleksami, pozując przed aparatem fotografki.

Przy Projekcie pracowało ponad 30 osób.

Backstage z sesji zdjęciowej wykonało kilku fotografów, w tym Justyna Kudas z Pruszkowa i Paulina Radziszewska z Białegostoku. Relacją w social mediach i wsparciem technicznej strony projektu zajął się autor bloga patryktarachon.pl. Nad wizerunkiem modelek czuwał Beauty Team pod przewodnictwem Natalii Kierzkowskiej. Makijaże wykonały: Julita Różańska-Fernandes, Brygida Pietryniak, Patrycja Garbińska i Aleksandra Goławska. O włosy zadbali Małgorzata Iwańczyk i Sebastian Kaliszewski.

Pomagając innym – pomagasz sobie.

Każda z mam biorących udział w sesji wpłaciła cegiełkę i zaangażowała swoich bliskich i znajomych w pomoc dzielnej wojowniczce. Aktywne mamy utworzyły grupę z Licytacjami na rzecz małej Paulinki. Do tej pory uzbierały 5650 złotych, a brakuje jeszcze prawie 50 000 złotych do pokrycia kosztów pierwszej z wielu planowanych operacji dziewczynki.

Zachęcam do odwiedzenia wystawy i wsparciu naszych działań w mediach. Zależy mi na dotarciu do jak największej ilości osób,by wspomóc zbiórkę na rzecz Paulinki Tężyckiej

Wystawa znajduje się na parterze CH Nowa Stacja w Pruszkowie przy ul. Sienkiewicza 19.

jest otwarta dla odwiedzających do 31 października w czasie godzin otwarcia centrum handlowego.

Relacja fot. Justyna Kudas.

Przydatne informacje:
Adres wystawy: CH Nowa Stacja Pruszków ul. Sienkiewicza 19
Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/aktywnemamypomagamy/
Licytacje na rzecz Paulinki: https://www.facebook.com/groups/362706761433202/
Obserwuj nas na Facebooku: www.facebook.com/Aktywne-mamy-dzialamy/
Obserwuj nas na Instagramie: www.instagram.com/aktywnemamydzialamy/
Strona: www.aktywnemamydzialamy.pl/
Kontakt: nieidealnaanna@gmail.com