Jak upłynął Dzień Dawcy Szpiku z Pruszkowie

W weekend 27-28 sierpnia w naszej okolicy odbył się „Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i Innych”. Dzięki zaangażowaniu Centrum Handlowego Nowa Stacja, Fundacji DKMS, lokalnych firm oraz mieszkańców Pruszkowa udało się zarejestrować 209 potencjalnych dawców. To zwiększenie szans na odzyskanie zdrowia nie tylko dla naszego sąsiada, ale również dla innych osób zmagających się z chorobami nowotworowymi krwi na całym świecie.

To był weekend wielu pozytywnych emocji. Wszystko za sprawą oddolnej inicjatywy, która swoje korzenie ma jeszcze w lipcu, kiedy to lokalną społeczność obiegła informacja o ostrej białaczce szpikowej Michała Jaszczuka – wieloletniego mieszkańca Pruszkowa.

Na reakcję i mobilizację nie trzeba było długo czekać. Już 25 lipca na terenie firmy Techniprot zorganizowana została dedykowana zbiórka krwi Honorowych Krwiodawców „Serce Pruszkowa” – już wtedy było wiadomo, że chęć niesienia pomocy jest ogromna – klub pobił nie tylko tegoroczny rekord.
“Wszyscy mieliśmy świadomość, że krew to tylko „kropla w morzu” tego co potrzebuje Michał. Nie chcieliśmy marnować czasu – ruszyły intensywne przygotowania do Dniu Dawcy Szpiku – chyba pierwszego takiego szerokiego przedsięwzięcia we współpracy z DKMS w naszej okolicy” – mówi Marta Wieterska (TEL-KAB – partner wydarzenia)

Udało się przeprowadzić akcję kartkową #pruszkowdlamichala na Facebooku oraz szeroko zakrojoną kampanię w mediach – nie tylko lokalnych – materiał o Michale oraz o pruszkowskiej akcji pojawił się między innymi na antenie TVN24, w serwisie Onet.pl oraz w Radiu Kolor.

Sobota 27 sierpnia Centrum Handlowe Nowa Stacja – to tu podczas cyklu „Spotkania po sąsiedzku”, pod hasłem „Razem po zdrowie” miało miejsce centrum wydarzeń „Dnia Dawcy Szpiku dla Michała i Innych”. 7-stanowiskowa rejestracja DKMS, panele dyskusyjne z ekspertami oraz wiele rodzinnych atrakcji obracających się w tematach profilaktyki, zdrowego trybu życia oraz ekologii. Inicjatywa była objęta merytorycznym wsparciem Fundacji DKMS oraz wolontariatem wielu społeczników.

“Dzięki takim grupom inicjatywnym, wolontariuszom, do bazy w skali roku dołącza kilkadziesiąt tysięcy nowych osób” – mówi Joanna Mejner-Olszewska (Fundacja DMKS)

Wynik punktu w Nowej Stacji: 87 rejestracje.

Sobota 27 Parku Kościuszki „Pożegnanie Lata 2022” – punktu rejestracji DKMS nie zabrakło na tradycyjnym pruszkowskim końcu wakacji. Korzystając z okazji sporej frekwencji, na miejskim evencie udało się „dorejestrować” kolejną pulę potencjalnych dawców.

Wynik punktu w Parku Kościuszki: 60 rejestracji.

Niedziela 28 Park Miejski w Raszynie „Dożynki Gminne” – w związku z aktywnym weekendem wyszliśmy z rejestracją poza granice Pruszkowa. Dzięki gościnności Raszyna baza DKMS wzrosła o kolejne osoby zdecydowane na podzielenie się komórkami macierzystymi z chorymi.

Wynik punktu w Parku Kościuszki: 62 rejestracje.

Marta Wieterska – Marketing & PR