Harcerzom Obrońcom Polski w 1920 r.

Tradycyjnie 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W tym roku przypada okrągła, setna rocznica Bitwy Warszawskiej – walk, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej.

Powiat Pruszkowski wspólnie z Księdzem Kanonikiem Bogdanem Przegalińskim i Muzeum Dulag 121 zaprosili w dniu 15 sierpnia o 12:30 na uroczystą Mszę Święta w intencji Żołnierzy Wojska Polskiego, która odprawiona została w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy 3 Maja 124 w Pruszkowie.

Na początku liturgii nastąpiło złożenie kwiatów w Kościele, pod tablicą pamięci Harcerzy Obrońców Polski z 1920 roku.

Po mszy zaproszeni mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, którą zaprezentowało Muzeum Dulag 121.

Wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”  prezentuje zmagania z bolszewicką Rosją, odradzającego się państwa polskiego, które stanęło na drodze światowej transmisji rewolucji bolszewickiej oraz marszowi Armii Czerwonej na zachód Europy.
Konflikt z Rosją Sowiecką rozpoczął na początku 1919 r., gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno. W 1920 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, zdając sobie sprawę z agresywnych zapędów „czerwonych”, podjął decyzję o przygotowaniu zbrojnego uderzenia na Ukrainę oraz zawiązaniu sojuszu z Ukraińską Republiką Ludową. Polska ofensywa ruszyła 25 kwietnia 1920 r. i zakończyła się wyzwoleniem Kijowa na początku maja. Sowiecka kontrofensywa zmusiła jednak Wojsko Polskie do odwrotu. Na początku sierpnia 1920 r. Armia Czerwona stała już pod Warszawą i zbliżała się do Lwowa. Jednak dzięki sukcesom polskiego wywiadu, skutecznemu dowodzeniu, błędom Sowietów oraz heroizmowi polskich żołnierzy udało się odeprzeć atak wroga i zadać mu ciężkie straty. Bitwa nad Niemnem, stoczona pod koniec września 1920 r., przypieczętowała polskie zwycięstwo w tej wojnie i zmusiła Sowietów do podpisania rozejmu w październiku 1920 roku. Dnia 18 marca 1921 r. podpisano traktat pokojowy w Rydze, na mocy, którego wytyczono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej.
Autor wystawy: Jacek Persa
Projekt graficzny: Katarzyna Dinwebel

Od 17 sierpnia wystawę „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”  będzie można obejrzeć przechodząc obok Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki przy ul. T. Kościuszki 38 w Pruszkowie (wystawa zostanie umieszczona na ogrodzeniu szkoły).