Dziewczynka, która pisała listy do Boga

Autor – Dorota Glica

Najmłodsza kandydatka na błogosławioną w historii Kościoła. Sześciolatka, cierpiąca na agresywną odmianę raka kości, autorka ponad 170 listów do Jezusa. Jeden z ostatnich zakończyła słowami „twoja mała dziewczynka wysyła Ci wiele buziaków”. Kim była Antonietta Meo i jaka historia kryje się za decyzją podpisania w 2007 r. przez Benedykta XVI dekretu heroiczności tej małej dziewczynki.

Początek choroby

Antonietta przyszła na świat w Rzymie w 1930 roku, jako druga córka Michaela i Marii Mao. Najbliżsi zwracali się do niej pieszczotliwie Nennolina. Jako trzylatka uczęszczała do przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne. Była wesołym i otwartym dzieckiem, lubianym przez opiekunki i rówieśników. Kiedy dziewczynka miała cztery lata rozbiła sobie  kolano, które długo nie chciało się goić i bardzo bolało. Na początku lekarze postawili złą diagnozę, uspokajając rodzinę, że choroba nie jest poważna. Zalecane kuracje nie przynosiły jednak oczekiwanych rezultatów. Dopiero, kiedy Antonietta miała pięć i pół roku odkryto prawdziwą przyczynę cierpień dziecka – rak kości.

Cierpienie

Wiosną 1936 roku dziewczynce amputowano nogę, upatrując w tym jedynego ratunku na rozprzestrzeniający się szybko nowotwór. Nennolina otrzymała protezę a wraz z nią nadzieję na powrót do zdrowia i przyjaciół w szkole. Niestety choroba nie ustępowała. Rak wkrótce zaatakował drugą nogę, rękę i gardło. Dziecko z każdym dniem traciło siłę i odporność. Marzeniem Antoniette stało się, mimo złego stanu zdrowia, pójście do pierwszej komunii świętej. Spełniło się to w noc Bożego Narodzenia w 1936 roku. Świadkowie podkreślają, że dziewczynka po przyjęciu sakramentu przez godzinę trwała w modlitwie i zamyśleniu. Rok później, bardzo już wycieńczona chorobą, dziewczynka została bierzmowana. Tuż po tym stan jej zdrowia jeszcze bardziej zaczął się pogarszać. Dostawała silnych ataków kaszlu i nie mogła już opuszczać łóżka.

Listy do Jezusa

Podczas całej choroby, mimo uporczywego bólu, Nennolina pisała listy do Jezusa. Powstało ich ponad 170, większość  jest pisanych własnoręcznie przez dziewczynkę. Prosiła w nich o siłę i o to, żeby Bóg zatroszczył się o jej bliskich. W jednym z ostatnich listów przed śmiercią w lipcu 1937 roku, pisała: „Drogi Jezu, dziękuję Ci za zesłanie na mnie tej choroby, ponieważ jest sposobem do dostania się do Raju”. List zakończyła słowami „przesyłam Ci wiele pozdrowień i buziaków”

Najmłodsza błogosławiona w historii Kościoła?

W 2007 roku Benedykt XVI podpisał dekret uznający heroiczność cnót Antoniette Meo i wyraził nadzieję na zakończony sukcesem proces beatyfikacyjny. Gdy do tego dojdzie Nennolina stanie się najmłodszą błogosławioną w historii Kościoła.

Dorota Glica