Bogate obchody Święta Wojska Polskiego na terenie 6 MBOT

Zespół Prasowy 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

“Upamiętnienie Bohaterów Bitwy Warszawskiej, modlitwa w intencji Ojczyzny i pikniki wojskowe – również z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Społeczność 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie włączyła się w obchody Święta Wojska Polskiego.

Na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce sprawowane są Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach odczytywany jest Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.

Pikniki wojskowe pod patronatem Ministra Obrony Narodowej
Żołnierze 6 MBOT uczestniczyli w czterech piknikach wojskowych pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP” pod patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Pikniki w Iłży, Zwoleniu, Teresinie i Radzyminie stały się okazją do uczczenia pamięci bohaterskich przodków i obrońców Ojczyzny, ale również zapoznania się z żołnierzami WOT, ich misją i podejmowanymi przez nich działaniami.
W pikniku wojskowym w Teresinie udział wzięli prezydent RP Andrzej Duda oraz szef resortu Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Minister Błaszczak podziękował żołnierzom terytorialnej służby wojskowej za ofiarną służbę w czasie pandemii. – Ta służba była niezwykle ciężka, wymagająca, ale żołnierze zdali egzamin wzorowo. Byli zawsze tam, gdzie była potrzeba niesienia pomocy i to zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i Wojsk Ochrony Terytorialnej – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

Odsłonięcie muralu w Kozienicach
Mazowieccy terytorialsi uczestniczyli również w obchodach Święta Wojska Polskiego w Kozienicach. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości, a następnie przeniosły przed blok na Osiedlu Energetyki, gdzie odsłonięty został mural upamiętniający bitwę pod Kozienicami stoczoną w kwietniu 1656 roku.

Żywa pamięć o bohaterach
W wielu miejscowościach z terenu 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawowane były Msze św. w intencji bohaterów, a w miejscach pamięci składane były kwiaty i zapalane były znicze.
Żołnierze 6 MBOT uczestniczyli w Mszach świętych i uroczystościach rocznicowych m.in. w Radomiu, Grójcu, Płocku, Pomiechówku czy Grodzisku Mazowieckim.
Warto dodać, że w organizację i przeprowadzenie uroczystości rocznicowych związanych ze Świętem Wojska Polskiego zaangażowanych było ponad 200 osób, z czego ponad 100 zabezpieczało pikniki wojskowe „Zostań Żołnierzem RP”.

Żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca, wzięli udział w obchodach związanych ze świętem Wojska Polskiego oraz 101. Rocznicą Bitwy Warszawskiej. Terytorialsów na obchodach nie zabrakło w powiecie pruszkowskim, grodziskim i żyrardowskim. Ponadto żołnierze wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie.”

Zdjęcia z flagami – DWOT – Plac Piłsudskiego w Warszawie, pozostałe zdjęcia – 6MBOT

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie: https://www.wojsko-polskie.pl/6bot/articles/aktualnosci-w/bogate-obchody-swieta-wojska-polskiego-na-terenie-6-mbot/

Zespół Prasowy 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”