20 Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich

Już po raz dwudziesty młodzi aktorzy amatorzy z województwa mazowieckiego spróbują swoich sił podczas Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich.

W tym roku finał festiwalu odbędzie się w Radomiu w dniach 19-20 czerwca.

Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich ma już 20 lat. Na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń amatorskiego ruchu teatralnego na Mazowszu. Dla wielu młodych aktorów amatorów to pierwsze tak duże wydarzenie teatralne o charakterze konkursowym w ich karierze. Swoich sił próbują na nim amatorskie zespoły z całego województwa.

Głównym celem festiwalu jest oczywiście prezentacja dorobku młodzieżowych i dziecięcych zespołów teatralnych, ale to, co naprawdę ważne, dzieje się również między pokazami spektakli. To czas rozmów, wzajemnych inspiracji i swoistego artystycznego networkingu – zbierania nowych pomysłów, zdobywania znajomości, wymiany doświadczeń, pobudzania aktywności i budowania relacji, które w przyszłości mogą przerodzić się w wiele cennych inicjatyw. Festiwal to również okazja do promocji nowych form pracy teatralnej wśród instruktorów grup, wymiany dobrych praktyk, inspiracji czy warsztatów.

Festiwal odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych – teatry dziecięce (szkoła podstawowa) i młodzieżowe (liceum). W Festiwalu mogą brać udział zespoły prezentujące różne formy (m.in. małe i większe formy teatralne, teatry dźwięku, światła, ruchu). Półfinały odbywają się w Ostrołęce, Ciechanowie, Łochowie i w Radomiu. Do udziału w finale zapraszani są również laureatów festiwalu „Srebrna Maska” w Siedlcach. Ośrodki organizujące półfinały typują do finału jeden zespół młodzieżowy oraz maksymalnie dwa zespoły dziecięce. Podczas finału odbywają się warsztaty teatralne, happeningi, spektakle gościnne oraz dyskusje. Ważną częścią finału festiwalu są konsultacje merytoryczne dla opiekunów grup teatralnych.

Tradycyjnie finał Festiwalu odbywa się w siedzibie teatru, który zdobył nagrodę główną w kategorii młodzieżowej w poprzedniej edycji. W roku 2019 tę nagrodę zdobył Teatr SCENE z Radomia za spektakl Piaskownica w reżyserii Wojciecha Ługowskiego.

W tym roku finał będzie realizowany we współpracy z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Filipa Neri w Radomiu.

Forma wędrującego Festiwalu jest zarazem formą promocji lokalnych instruktorów teatralnych.

Festiwal odbędzie się w dniach 19-20 czerwca 2020 r. w sali widowiskowej przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Filipa Neri w Radomiu, ul. Grzybowska 22

Szczegóły i materiały dotyczące wydarzenia w tym regulamin i karta zgłoszenia znajdują się w naszym biurze prasowym, serdecznie zapraszam: http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/88379-20-mazowiecki-festiwal-teatrow-amatorskich

 

Źródło: Dział Marketingu i Promocji Mazowieckiego Instytutu Kultury. www.mik.waw.pl